Petrolul  Ploieşti - "U" Cluj 1-0: "şepcile roşii" au pierdut pe mâna portarului dorit de Steaua. Calcule la retrogradare

0

Petrolul Ploieşti a câştigat cu 1-0 meciul cu "U" Cluj de pe teren propriu, cu un gol marcat de Ipsa în minutul 53 al meciului.

Petrolul Ploieşti s-a impus cu 1-0 în meciul cu "U" Cluj, iar ardelenii au pierdut un tempo important în lupta pentru evitarea retrogradării. Golul s-a dat în minutul 53 şi a fost marcat de croatul Kristian Ipsa, după o eroare a portarului slovac Robert Veselovsky (VIDEO) . Este goalkeperul nominalizat de Gigi Becali ca posibil înlocuitor al lui Arlauskis în poarta Stelei.

Petrolul: Pecanha - Alcenta, Ipsa, Satli, Peteleu - Filip, Marinescu - Nepomuceno (77 Vasilache) , Tchite (59 Kronaveter), Astafei - Tamuz (41 Nkoy).

U Cluj: Veselovsji . Jovanovici, Skvork, Cr. Munteanu, Bambara - Cristocea (63 Lemnaru), Neag (70 Calcan), Ceppelini - Viveiros, Morar, Mengolo (80 Kovacs)

Lupta pentru evitarea retrogradării

FC Braşov şi "U" Cluj au pierdut în etapa a 31-a, iar Gaz Metan Mediaş şi Chiajna au două meciuri extrem de grele, cu ASA Târgu Mureş şi Steaua, cele două pretendente la titlu. Marea câştigătoarea a etapei poate fi Rapidul, dacă bate la Ceahlăul.