Perechea Tecău-Lindstedt, în semifinale la Wimbledon

0

Horia Tecău şi Robert Lindstedt s-au calificat pentru a doua oară consecutiv în semifinalele probei de dublu de la Wimbledon, acolo unde anul trecut s-au oprit în finală!

În sferturile de finală, Tecău şi Lindstedt s-au impus, la capătul unui meci dramatic, cu scorul de 3-6, 6-1, 4-6, 6-4, 12-10, în faţa cuplului Arnaud Clement/ Lukas Dlouhy (Franţa/ Cehia). Partida a fost dramatică în ultimul set, în care s-a mers cap la cap până la 10-10, moment în care Horia a luat frâiele jocului în mâini. De altfel, în setul decisiv, el a fost vioara întâi a echipei, Lindstedt părând ceva mai obosit şi pierzând multe puncte.

În turul următor, Horia şi Robert - care anul trecut au fost finalişti pe iarba londoneză - vor întâlni perechea Christopher Kas (Germania)/ Alexander Peya (Austria).