Patricia Ţig încântă la Miami: trei victorii şi un singur set cedat. Urmează o urcare spectaculoasă în ierarhia WTA

0

Sportiva de 22 de ani a început turneul de la Miami în calificări de pe locul 95 în lume. Acum e deja în turul II al tabloului principal şi a aflat numele jucătoarei cu care se va duela în următorul meci.

Patricia Ţig a câştigat două meciuri în calificări şi, chiar dacă între partida decisivă pentru intrarea pe tabloul principal şi cea din turul I a avut mai puţin de 24 de ore de odihnă, românca a reuşit să strălucească de fiecare dată.

Ţig a trecut, miercuri seară, de Heather Watson (Marea Britanie, 108 WTA), scor 7-6, 6-1, după o oră şi 26 de minute de joc.

Calificarea în turul II de la Miami i-a asigurat lui Ţig o urcare de nouă poziţii, până pe locul 86 WTA, în următorul clasament mondial.

Pentru jucătoarea din România urmează un duel cu Kristina Mladenovici (Franţa, 18 WTA). Acum zece zile, Mladenovici a învins-o pe Simona Halep, în turul III, la Indian Wells.