Ţig, finală de infarct la Istanbul, cu 7 mingi de meci ratate! Românca face un salt imens în topul WTA

0
patricia tig

Duminică seara, Patricia Ţig a obţinut primul său titlu WTA, după alte două finale pierdute. în urma victoriei împotriva canadiencei Eugenie Bouchard, scor 2-6, 6-1, 7-6 (4).

Patricia s-a calificat în ultimul act al turneului după un traseu fără eroare, toate advesarele întâlnite până în finala de la Istanbul fiind învinse în minimum de seturi.

Apăsată de miza meciului, românca a început partida crispată şi a făcut multe cadouri adversarei. Bouchard a cedat doar două puncte în primele 3 game-uri şi a luat primul set, 6-2, după doar 37 de minute.

Scăpată de trac, Ţig s-a metamorfozat într-o cu totul altă jucătoare. A dominat categoric setul secund, 6-1 în 39 de minute, şi a condus în permanenţă în decisiv (3-0, 4-1 şi 5-3). Victoria nu avea însă să vină prea uşor. La 5-3, pe propriul serviciu, Patricia a ratat trei mingi de meci, după care s-a văzut egalată la game-uri. La 6-5, pe serviciul adversarei, românca a ratat alte trei mingi de meci, de data aceasta consecutive. Împinsă în tie-break, Ţig nu a acuzat şocul, s-a distanţat la 6-3 şi a închis meciul după ce a fructificat a opta minge de meci.

Patricia a obţinut prin succesul de la Istanbul 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce Bouchard va fi recompensată cu 14.000 de dolari şi 180 de puncte.

Cu punctele câştigate în Turcia, începând de luni, Ţig va urca în topul WTA până pe locul 58, un salt de 30 de poziţii, o performanţă excepională dacă luăm în calcul faptul că ea nu avea clasament în primăvara anului trecut.