Patricia Ţig, cea mai frumoasă poveste a săptămânii în tenis: Românca va urca 9.568 de locuri în următorul clasament WTA

0

Româncele oferă, periodic, poveşti spectaculoase în circuitul feminin. Anul trecut, Mihaela Buzărnescu a impresionat prin modul în care a venit de nicăieri şi, până să se accidenteze, a fost chiar aproape de o calificare la Turneul Campioanelor.

Patricia Ţig (24 de ani) a ocupat la 10 aprilie 2017 locul 83 WTA, fiind una dintre jucătoarele mai importante ale României la vremea respectivă. Apoi însă, treptat, lumea a uitat de sportiva care a cucerit 14 titluri ITF până acum. Ultimul turneu la care a fost văzută pe teren a fost la Guangzhou (China), în septembrie 2017.

Ţig s-a luptat cu probleme medicale, dar a şi născut, motiv pentru care statutul ei a fost schimbat, oficial, în „Jucătoare inactivă“ la 24 septembrie 2018, după 52 de săptămâni la rând fără niciun meci!

Patricia a revenit însă pe teren, în acest an, mai precis la 25 iunie, în calificările de la Wimbledon, acolo unde a fost învinsă în primul tur de Badosa (116 WTA). Totuşi, rezultatul a fost unul dătător de speranţe, în condiţiile în care Ţig a cedat greu, în trei seturi: 6-3, 1-6, 4-6.

Iar următorul turneu la care s-a prezentat românca, BRD Bucharest Open, s-a transformat într-unul care a readus-o pe Ţig în prim-plan. Fără clasament, Patricia a început din calificări, unde a legat trei victorii:

*Simion (646 WTA): 6-4, 6-4

*Melnikova (314 WTA): 5-7, 6-1, 6-1

*Shinikova (232 WTA): 6-3, 6-2

Ajunsă pe tabloul principal, românca şi-a continuat seria de victorii, dând o lovitură uriaşă în optimi, acolo unde a eliminat vedeta turneului, trecând de Sevastova (11 WTA)! Iată rezultatele Patriciei de până acum pe tabloul principal:

*Turul I: 6-2, 6-1 cu Bondar (193 WTA)

*Optimi: 6-2, 7-5 cu Sevastova (11 WTA)

Astăzi, în sferturi, Ţig o va întâlni pe Pliskova (92 WTA). Iată tabloul complet al sferturilor:

Ţig – Pliskova (92 WTA)

Begu (112 WTA) – Siegemund (77 WTA)

Krejcikova (132 WTA) – Di Giuseppe (211 WTA)

Rybakina (106 WTA) – Kuzmova (54 WTA)

Indiferent de ce va face astăzi, Ţig şi-a asigurat o urcare de 9.568 de locuri în clasamentul virtual, urmând a ocupa, începând de luni, locul 431 cu 80 de puncte. Dacă va şi câştiga turneul, Ţig va acumula 300 de puncte şi va ajunge până pe locul 196 WTA.