Olăroiu a pierdut primul meci cu Arabia Saudită la Cupa Asiei, 0-1 contra Chinei

0

Arabia Saudită, naţională pregătită de Cosmin Olăroiu, a pierdut prima partidă disputată la Cupa Asiei, împotriva Chinei, scor 0-1.

Pentru Cosmin Olăroiu, eşecul cu China a fost primul înregistrat într-un meci oficial de când a fost numit selecţionerul Arabiei Saudite. Înainte de startul Cupei Asiei, saudiţii au mai pierdut două amicale, 1-4 cu Bahrain şi 0-2 cu Coreea de Sud.

Jocul cu China a fost destul de echilibrat. Naţionala lui Olăroiu ar fi putut trece în avantaj în minutul 61, dar Hazazi a ratat un penalty. Ulterior, când mai erau doar 9 minute din timpul regulamentar, chinezii au punctat şi au obţinut toate punctele. În celălalt meci al grupei, Uzbekistan a învins Coreea de Nord cu scorul de 1-0.

Arabia Saudită este triplă câştigătoare a Cupei Asiei. Dacă reuşi să aducă a patra Cupă în vitrina saudiţilor, Olăroiu va fi recompensat de şeici cu un bonus de 800.000 de euro.