Olanda, perfecţiune inutilă: S-a specializat în a bifa o controperformanţă ciudată la Euro

0
Olanda

Olanda, perfectă în faza grupelor, s-a dezumflat, la primul meci eliminatoriu, fiind anihilată, în totalitate, de o echipă superbă a Cehiei.

*Odată cu eşecul din optimi, Olanda a bifat o premieră nedorită, după 13 ani, la Euro: a devenit prima naţională care a bătut tot în grupe pentru a pierde apoi, în primul meci eliminatoriu. Ultima naţională care înregistrase o asemenea contraperformanţă fusese... tot Olanda, la Euro 2008. Atunci, batavii au bătut Italia (3-0), Franţa (4-1) şi România (2-0) în grupa C, dar au fost învinşi, în sferturi (competiţia avea 16 echipe), de Rusia: 1-3 după prelungiri.

*Pentru prima dată din 1980 încoace, de când sunt analizate meciurile de la Euro şi de la Cupa Mondială, Olanda a terminat un meci de la un turneu final, fără niciun şut pe spaţiul porţii!

*Matthijs de Ligt (21 de ani şi 319 zile) a intrat în istoria naţionalei Olandei ca fiind cel mai tânăr fotbalist care adună 30 de selecţii. Din păcate pentru el, acest moment a fost stricat de eliminarea sa, în minutul 55. A fost primul „roşu“ acordat la un Euro pe baza arbitrajului video (VAR).

*Olanda a avut, în total, patru jucători eliminaţi, de-a lungul participărilor sale la Campionatele Europene. Doi dintre ei au văzut „roşu“, într-un meci cu Cehoslovacia, în 1976, şi doi au fost trimişi la cabine, în faţa Cehiei, la Euro 2004 şi acum, la Euro 2020!

*Cehia a ajuns la trei victorii consecutive în faţa Olandei: 2-1 în 2014, 3-2 în 2015 şi 2-0 acum, la Euro 2020. În trecut, cehii au avut o serie de patru victorii succesive cu Olanda, între 1932 şi 1966.

*Tomás Holes a devenit primul fotbalist ceh care a înscris şi a oferit şi o pasă de gol, într-o partidă de la Euro, după 17 ani. Ultima dată, Jan Koller şi Milan Baros au reuşit o asemenea performanţă, la Euro 2004, în victoria cu Olanda din faza grupelor: 3-2.