O româncă de 90 de ani a câştigat aurul la un maraton în Australia. Ce legătură are ea cu vedeta Pro Tv Andreea Esca

0
Andreea Esca

Elena Pagu este una dintre marile performere ale României. Are 90 de ani şi a câştigat zilele trecute medalia de aur la un maraton desfăşurat în Australia.

Venerabila sportivă a ajuns acolo cu ajutorul prezentatoarei tv, Andreea Esca, care i-a cumpărat bilet de avion dus-întors către ţara de la Antipozi. Fără ajutorul ei, Elena n-ar fi putut participa la concurs. Elena Pagu are 7 titluri de campioană mondială. Cu toate că are 90 de ani, femeia aleargă 10 kilometri zilnic şi nu-şi poate închipui viaţa fără alergare.

Elena Pagu, născută într-un sat de lângă Suceava, s-a apucat de alergat cu puţin timp înainte de a ieşi la pensie, încercând să scape de o depresie. Acum locuieşte într-un apartament din Vitan, în care are o vitrină plină de medalii câştigate de-a lungul anilor.

În Australia, ea a câştigat aurul la proba de 5000 de metri marş, la Campionatul Mondial al Veteranilor