Neymar, postare incendiară: Cum a reacţionat starul PSG, după eliminarea echipei din optimile Ligii Campionilor

0
Neymar, accidentat, a fost un car de nervi în tribunele stadionului, după penalty-ul acordat pentru United

Aflat în perioada de refacere, starul parizienilor a luat foc, după ce arbitrajul video a contribuit la eliminarea formaţiei sale din Ligă.

Arbitrajul video (VAR) a influenţat puternic trei dintre cele patru partide jucate la mijlocul săptămânii în optimile Ligii Campionilor.

Mai întâi, la Madrid, golul trei înscris de Ajax a fost validat după analiza video a fazei, deşi mulţi spun, în continuare, că balonul ieşise în aut, înainte ca Tadici să marcheze.

Apoi, la Paris, Neyamar (PSG) a acuzat vehement, decizia slovenului Damir Skomina de a acorda penalty pentru United, în minutul 90+4, cu ajutorul VAR: „E o ruşine! Patru oameni nu pot înţelege dintr-o fază în slow motion că n-a fost nimic“.

În fine, în Portugalia, în meciul Porto – AS Roma, VAR a creat o mare controversă. Mai întâi, în minutul 117, centralul Cunyet Cakir a revăzut o intervenţie a lui Florenzi în careu, acordând penalty-ul din care Porto a înscris golul de 3-1, de calificare în sferturi! Apoi, în minutul 120+2, Brahimi părea că i-a pus piedică în careul propriu lui Schick şi, chiar dacă jocul s-a oprit pentru ca VAR să lămurească lucrurile, lui Cakir i s-a transmis că faza nu merită revăzută pe monitor şi că nu se impune lovitură de pedeapsă pentru Roma!