Nebunie la Arad: UTA e la doi paşi de revenirea în Liga I, după un meci de povestit nepoţilor

Fanii au invadat terenul la final

Primul baraj pentru promovarea în elita fotbalului românesc, cel disputat de UTA şi Dunărea Călăraşi, ocupantele locurilor secunde în cele două serii de „B“, a avut un deznodământ senzaţional.

Ştiri pe aceeaşi temă

Dunărea Călăraşi s-a impus acasă, la mijlocul săptămânii, scor 3-1, şi părea că returul de la Arad va fi o formalitate pentru echipa antrenată de Adrian Mihalcea.

Pe un teren denivelat însă, într-un decor demn de fotbalul judeţean, Dunărea s-a „uscat“. Man (17) şi Curtuiuş (34) au stabilit scorul la pauză în favoarea celor de la UTA. Partea secundă a fost şi mai spectaculoasă. UTA a rămas în zece oameni, după eliminarea lui Alexandru Manea (73), dar imediat a făcut 3-0 prin Rus (75).

Abia la 0-3 şi cu un om în plus, Dunărea Călăraşi a dat semne de viaţă şi a redus din handicap, Balint (80) făcând că, la finalul timpului regulamentar, tabela să indice scorul din tur, 3-1, însă în favoarea arădenilor.

Prelungirile au fost un calvar pentru cele două formaţii, epuizate fizic, dar tot UTA a marcat, deşi era în inferioritate numerică. Rus (99) a realizat „dubla“, ajutat şi de gazonul prost care a săltat balonul peste portarul oaspeţilor.

UTA s-a impus cu 4-1 şi va evolua împotriva Voluntariului, învingătoarea urmând să joace în următorul sezon de Liga I. Turul se va disputa, la Voluntari (miercuri, ora 18.00, Digi Sport, Dolce Sport, Look TV), iar returul va fi, la Arad (sâmbătă, ora 13.00, Digi Sport, Dolce Sport, Look TV).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: