România-Belarus. Ne-am lins rănile! Naţionala întrerupe seria neagră, după o victorie lejeră într-un meci cu 8 goluri

0
FOTO Sportpictures

Reprezentativa României a învins naţionala Belarusului, 5-3 (4-0), într-un meci amical disputat miercuri seară, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploieşti.

Amărăciunea rezultatelor catastrofale de luna trecută, când a bifat trei eşecuri în tot atâtea meciuri, a fost îndulcită parţial de o victorie fără emoţii, obţinută în faţa unui adversar de duzină.

Pentru a umple golul lăsat de eliminarea din cursa pentru turneul final al Campionatului European de anul viitor, echipa României a fost nevoită să îşi aranjeze din mers o întâlnire amicală. După înfrângerile din octombrie, cu Islanda (1-2), Norvegia (0-4) şi Austria (0-1), un nou eşec ar fi fost dezastruos pentru prima reprezentativă, iar oficialii FRF si-au luat măsuri de precauţie, iar naţionala Belarusului, locul 90 în clasamentul FIFA, a fost panaceul perfect.

Oaspeţii au fost ca şi inexistenţi în prima repriză a meciului jucal la Ploieşti. Tricolorii au făcut ce au vrut pe teren, au înscris la foc automat, Mitrea 11, Marin (11) - dintr-un penalty scos de Puşcaş, Nedelcearu (32) şi Puşcaş (45), şi au mai avut alte două ocazii foarte mari de gol.

Partea secundă a început după aceleaşi coordonate. Nedelcearu (55) a reuşit dubla şi a dus rezultatul la 5-0, după care selecţionerul Rădoi a făcut cinci schimbări. Primele trei în minutul 57, când Alex Maxim, Denis Alibec şi Alex Băluţă i-au substituit pe Tănase, Man şi Puşcaş, şi celelalte două în minutul 70, Creţu şi Bicfalvi în locurile lui Mogoş şi Marin.

Modificările au dereglat jocul României, iar oaspeţii au devenit tot mai periculoşi în atac. Până la final, Belarus marcat de trei ori, Kendysh (63), Bakhar (80) şi Klimovich (90+2), şi ar mai fi putut să o facă de alte două ori, însă s-au lovit de intervenţiile lui Lazăr, portarul nostru reuşind să pareze inclusiv o lovitură de la 11 metri (83)

Rădoi, după victoria cu Belarus: "Nu e dezamăgire că am primit trei goluri" Ce spune despre plecarea de la naţională