Nadal îl domină pe Djokovici în finala de la Roma, dar are nevoie de set decisiv să se impună. Lucru unic în cele 54 de meciuri disputate între cei doi

0
Spaniolul Rafael Nadal în acţiune în timpul partidei împotriva canadianului Felix Auger-Aliassime la turneul de tenis Mutua Madrid Open în Madrid Spania FOTO EPA-EFE / Juanjo Martin

Rafael Nadal a câştigat turneul Masters ATP de 1000 de puncte de la Roma, dupa o finală în care a trecut de  Novak Djokovici, la capatul a 2 ore si 29 de minute de tenis de foarte bună calitate.

Pentru spaniol este al nouălea succes la Roma, al doilea consecutiv. În plus, Rafael Nadal are acum în palmares 34 de trofee de Masters 1000.

Primul set nu a avut istoric. Rafa a jucat fără greşeală şi s-a impus la zero în 41 de minute. A fost pentru prima dată în sistoria de 54 de meciuri dintre cei doi cân Nadal îi ia un set cu 6-0 sârbului.

Sârbul a mai echilibrat diferenţa de valoare în setul secund, dar controlul a aparţinut tot lui Rafa, care a irosit 4 mingi de break. Djokovici s-a strecurat cumva, a făcut break-ul la 5-4  şi a trimis meciul în set decisiv

Ultimeul set a semănat cu primul, singura diferenţă fiind că Novak a reuşit un game

Nadal câştigă primul turneu pe zgură din acest sezon. Scorul meciurilor directe între Djokovici şi Nadala devine 28-26 pentru sârb, dar spaniolul conduce detaşat la întâlniril epe zgura 17-7