Mutu, debut cu dreptul la România U21! Cum arată clasamentul grupei după victoria dificilă din Finlanda

0

România U21 a învins, vineri seara,  în deplasare, scor 3-1 (1-1), selecţionata similară a Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European U21 de anul viitor.

În minutul 21, contrar cursului jocului, România a deschis scorul prin Olaru (21). Jucătorul de la FCSB a făcut o cursă splendidă de la jumătatea terenului şi a înscris cu un şut din interiorul careului mare. Până la gol. gazdele loviseră bara şi portarul Vlad avusese două intervenţii excelente. Finalnda a egalat peste mai puţin de trei minute, şut tare de la marginea careului mare, în diagonală.

Partea secundă a început tot în nota de dominare a finlandezilor, dar Mihăilă, şters până atunci, a marcat cu o execuţie spectaculoasă. Au urmat minute în care România a fost nevoită să se apere, Vlad a avut încă o intervenţie mare (75), însă Ciobanu a risipit toate emoţiile (85), şut imparabil din interiorul careului.

"Am făcut un meci bun, chiar dacă am început timoraţi, pe un teren destul de greu. Am suferit puţin la fazele fixe. În repriza a doua ne-am relaxat, am reuşit să facem un joc bun şi am dat goluri. Ştiam că ei sunt foarte buni la fazele fixe. Mă bucur că băieţii au rezistat, au dovedit ambiţie, unde n-au ajuns cu picioarele au ajuns cu inima, au arătat atitudine".a declarat Mutu la finalul meciului. Partida cu Finlanda a reprezentat debutul oficial al lui Adrian Mutu ca selecţioner al echipei under 21.

Finlanda U21: Jaaskelainen – Haukioja, Tihi, Halme, Hyvarinen (Vertainen ’85), Soisalo (Stavitski ’74) – Valakari, Lingman (Oksanen ’80), Kairinen, Assehnoun (Atakayi ’74) – Kallman (Ylatupa ’80). Antrenor: Juha Malinen

România U21: A. Vlad – Haruţ, Paşcanu (Drăguşin ’90), V. Ghiţă, R. Boboc – Olaru (Itu ’60), M. Marin, A. Ciobanu – D. Man, G. Ganea (Costache ’53), V. Mihăilă (Măţan ’89). Antrenor: Adrian Mutu

România U21 are programată următoarea confruntare cu Malta, în 8 septembrie, în deplasare.

6. Malta                  5 0 1 4 1-15  1

La turneul final din 2021, competiţie care se va ţine în Ungaria şi Slovenia, pe lângă echipele ţărilor organizatoare, se califică cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune cinci locuri 2.