Moment bizar la BRD Bucharest Open! Partida Soranei Cîrstea a început la miezul nopţii

0

Sorana Cîrstea, locul 57 WTA şi cap de serie 5, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open.

Ea învins-o în turul doi pe sportiva belgiană Marina Zanevska, numărul 166 mondial, scor 6-2, 7-5.

Meciul a început la ora 23.30, programul zilei de joi fiind perturbat din cauza ploii. Cîrstea s-a impus într-o oră şi 16 minute, într-o confruntare disputată în mare parte pe ploaie.

“Vă mulţumesc că aţi stat până la ora asta şi le mulţumesc părinţilor copiilor de mingi că i-au lăsat până la ora asta. Sper să vă aduc în continuare bucurii”, a spus Sorana Cîrstea după meci.

Românca o va întâlni în sferturile de finală, vineri, pe favorita principală, letona Anastasija Sevastova, numărul 22 mondial. Tot în „sferturi” e calificată şi Mihaela Buzărnescu, care o va întâlni pe chinezoaica Wang Yafan.