Mircea Lucescu, încă un pas spre un nou titlu în Ucraina. Şahtior a câştigat derby-ul cu Metalist, deşi a fost condusă cu 2-0

0
Mircea Lucescu îi conduce pe "mineri" spre câştigarea campionatului Ucrainei

Şahtior Doneţk a învins cu 4-2 pe Metalist Harkov, în deplasare, în etapa a 20-a din prima ligă din Ucraina, deşi "minerii" lui Mircea Lucescu au fost conduşi cu 2-0 de gazde. Cu acest succes, Şahtior şi-a consolidat poziţia de lider.

Meciul dintre Metalist Harkov şi Şahtior s-a jucat pe muchie de cuţit, cel puţin în prima repriză, care a adus o răsturnare de scor spectaculoasă. Gazdele au început tare partida şi au deschis scorul în minutul 7, când Kucher a marcat în propria poartă. În minutul 32 scorul devenea 2-0 pentru Metalist, după ce Marlos transforma o lovitură de pedeapsă şi meciul părea că se îndreaptă spre o victorie a echipei din Harkov.

Însă, "minerii" lui Mircea Lucescu nu s-au dat bătuţi şi în decurs de doar zece minute au marcat trei goluri, întorcând soarta meciului până la pauză. Douglas (36), Eduardo (38), Srna (45) au semnat reuşitele revenirii lui Şahtior, care, în partea secundă a mai punctat o dată prin Adriano (74).

S-a terminat 4-2 pentru trupa din Doneţk, care îşi consolidează poziţia de lider şi mai face un pas mare spre câştigarea unui nou titlu în Ucraina. Şanse mari la campionat are şi Dnepr, care are patru puncte mai puţin decât Şahtior, dar şi un meci mai puţin disputat.