Mircea Lucescu iese cu capul sus din Liga Campionilor! Toate rezultatele de marţi şi echipele calificate în optimi

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, s-a calificat în 16-imile Ligii Europa, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, 1-0 (0-0), pe Ferencvaros, în ultima etapă a Grupei G din Liga Campionilor

Ştiri pe aceeaşi temă

Singurul gol al meciului a fost înscris de Popov în minutul 60. Echipa din Ucraina a terminat grupa cu 4 puncte, după ce a reuşit şi un rezultat de egalitate în meciul de la Budapeste În rest, în dublele cu celelalte două echipe din grupă, Barcelona şi Juventus, trupa tehnicianului românul a făcut doar act de prezenţă,

În celălalt meci al grupei, Juventus a învins clar,  3-0, în deplasare, pe FC Barcelona şi a terminat pe primul loc în clasament (amănunte aici )

Rezultatele meciurilor de marţi din Liga Campionilor

Grupa E

Chelsea- FC Krasnodar, scor 1-1 (1-1)
(Jorginho '27 (p) / Cabella '24)

Rennes - FC Sevilla, scor 1-3 (0-2);
(Rutter '88 (p) / Kounde '32, En Nesyri '45+2, '81)

Clasament: 1. Chelsea - 14 puncte, 2. FC Sevilla - 13 puncte, 3. FC Krasnodar - 4 puncte, 4. Rennes - 1 punct
Chelsea şi FC Sevilla s-au calificat în optimile Ligii Campionilor, Krasnodar, în 16-imile Ligii Europa.

Grupa F

Lazio - FC Bruges, scor 2-2 (2-1);
(Correa '12 Immobile '27 (p) / Vormer '15, Vanaken '76)
- La gazde, fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă. El a intrat la pauză, în locul lui Hoedt. Acesta a fost primul meci al românului în grupele Ligii Campionilor, la 34 de ani.

Zenit Sankt Petersburg - Borussia Dortmund, scor 1-2 (1-0).
(Driussi '16 / Piszczek '68, Witsel 78)
- Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

Clasamentul: 1. Borussia - 13 puncte, 2. Lazio - 10 puncte, 3. FC Bruges - 8 puncte, 4. Zenit - 1 punct.
Dortmund şi Lazio merg în optimile Ligii Campionilor, FC Bruges, în 16-imile Ligii Europa.

Grupa G

FC Barcelona - Juventus Torino scor 0-3 (0-2)
(C. Ronaldo '13 (p), '52 (p), McKennie '20)

Dinamo Kiev - Ferencvaros scor 1-0 (0-0);
(Popov '60)

Clasament: 1. Juventus - 15 puncte, 2. Barcelona - 15 puncte, 3. Dinamo Kiev - 1 puncte, 4. Ferencvaros - 1 punct
Juventus şi Barca s-au calificat în optimile LC, Dinamo Kiev, în 16-imile LE.

Grupa H

Paris Saint-Germain - Istanbul Başakşehir - întrerupt la 0-0, în minutul 16 (amănunte aici)

RB Leipzig - Manchester United, scor 3-2 (2-0).
(Angelino '2, Haidara '13, J. Kluiver '69 / Fernandes '80 (p), Pogba '82)

Clasament: 1. RB Leipzig - 12, 2. PSG - 9, 3. Mancheser United - 9 puncte, 4. Istanbul BB - 3 puncte

Leipzig şi PSG s-au calificat în optimile de finală ale LC, iar United,  în 16-imile Ligii Europa. (Rezultatul meciului de la Paris nu mai poate influenţa clasamentul final)