Milan se răzbună pe Cesena

0
Zlatan Ibrahimovici

AC Milan și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur cu Cesena, învingând pe teren propriu cu 2-0, prin golurile marcate de Pellegrino, în proprie poartă și Ibrahimovic.

Milanezii nu au avut însă o partidă ușoară. Cesena a avut două mari ocazii în debutul partidei, iar rossoneri s-au întrecut în ratări monumentale. Portarul Franceso Antonioli a fost de departe omul meciului, salvând-o pe Cesena de la o înfrângere mult mai severă.

Milanezii au deschis scorul chiar înainte de pauză, când Ibrahimovic a primit o pasă de geniu de la Cassano, cu boltă, peste mai mulți apărători, a preluat în careu, iar Pellegrino, în încercarea de a-i fura mingea suedezului, a trimis-o în proprie poartă.

Robinho s-a jucat cu ocaziile și în partea a doua, printre care una monumentală, când a tras în bară, din unghi, după ce driblase și portarul. Ibrahimovic a încheiat în cele din urmă conturile în minutul 90+3 și Milan se distanțează la patru puncte în postura de lider în Serie A.