Meci nebun la US Open. Spectatorii au stat la arenă până la 2 noaptea pentru confruntarea dintre Nadal şi Thiem

0

Rafael Nadal, liderul ATP, şi austriacul Dominic Thiem au oferit unul dintre cele mai palpitante meciuri din istoria US Open.

Ei au jucat aproape cinci ore, partida terminându-se târziu în noapte, după ora locală 2.00.

Thiem a început în forţă şi i-a administrat spaniolului un sec 6-0 în primul set. Rafa le-a câştigat însă pe următoarele două cu 6-4, 7-5, dar a ratat şansa victoriei în setul al patrulea, când a pierdut în tie-break.

Decisivul a ajuns tot la tie-break, US Open fiind singurul turneu de Grand Slam unde funcţionează e permisă această departajare.

În cele din urmă, Rafael Nadal s-a impus cu 7-5 în tie-break şi va juca în semifinale cu Juan Martin Del Potro. Partida a durat patru ore şi 54 de minute.