Meci fabulos la Wimbledon: duel de aproape trei ore la feminin. Setul decisiv a durat 80 de minute

0

La o zi după ce confruntarea Karlovici – Bedene (7-6, 6-7, 7-6, 6-7, 6-8) i-a ţinut pe spectatori cu sufletul la gură timp de 4 ore şi 31 de minute, astăzi, le-a venit rândul fetelor să facă spectacol.

La prima vedere, meciul dintre Gavrilova (21 WTA) şi Martici (135 WTA) nu anunţa mare lucru. Pe teren însă, lucrurile au stat altfel.

A fost 6-4 pentru Martici în primul set şi 6-2 pentru Gavrilova în al doilea. În decisiv, fiecare sportivă şi-a pierdut serviciul o dată şi egalitatea s-a păstrat până la 8-8, în condiţiile în care, în turneele de Mare Şlem, nu se joacă tie-break în decisiv!

La 8-8, Gavrilova a apărat patru mingi de break, însă a cedat la a 5-a. Martici a prins aripi şi a închis meciul în game-ul următor pe care l-a tranşat la zero.

Acest ultim set, încheiat cu 10-8, a durat o oră şi 20 de minute!