Mats Wilander: „Îmi scot pălaria în faţa Simonei Halep!“ De ce crede că a pierdut românca meciul cu Serena

0

Fostul mare tenismen suedez, in prezent comentator Eurosport, Mats Wilander a comentat deznodământul meciului dintre Simona Halep si Serena Williams, din optimile de finala ale Australian Open 2019

Wilander nu a fost surprins de deznodământul partidei şi crede că diferenta dintre cele două sportive a fost făcută de serviciul secund al Simonei.

"Îmi scot pălăria în faţa Simonei, pentru că primul set a fost un coşmar pentru un lider al clasamentului mondial. Cumva, a reuşit insă să intoarcă soarta meciul şi Serena a părut chiar surprinsă. Simona nu e departe de cel mai bun tenis al ei, dar simt că are nevoie de mai multe meciuri. Simona e numarul 1 mondial, dar poate că nu e cea mai buna tenismenă din lume. Serviciul al doilea al Simonei a fost zdrobit de Serena, care a avut o determinare incredibila. Daca e favorită să câştige turneul? Probabil. Dar să se gândească doar la asta, nu la altceva. N-a fost o surpriza ca Serena Williams a invins-o pe Halep", a spus Wilander

Meciul dintre Halep şi Williams a durat o ora si 47 de minute de joc şi s-a încheiat cu scorul 6-1, 4-6, 6-4

În faza următoare a competiţiei, Serena o va întâlni pe Karolina Pliskova.