Matei, decisiv. Dinamo a câştigat la Cluj, 1-0 cu Universitatea

0

„U“ Cluj şi Dinamo s-au întâlnit în primul meci al zilei, din etapa a 23-a a Ligii 1. S-au impus elevii lui Flavius Stoican, 1-0, singurul gol al meciului fiind reuşit de Matei.

Fără Ţucudean, suspendat din cauza cumulului de cartonaşe, Flavius Stoican s-a bazat în avanposturi pe Bilinski, iar atacantul polonez a fost la un pas să deschidă scorul rapid (2).

A scăpat singur spre poarta gazdelor, dar goalkeeper-ul Veselovski a fost la post. Oaspeţii au fost mai prezenţi în joc, dar spre finalul primei reprize elevii lui Mihai Teja au reuşit să echilibreze balanţa.

Partea secundă a adus mai mult fotbal la cele două porţi, plus golul lui Cosmin Matei (60), care l-a învins pe Veselovski la capătul unui contraatac.

Imediat Teja a făcut două schimbări, Calcan şi Nicu în locurile lui Kovacs şi Borza, iar în ultimul sfert de oră gazdele au început să preseze poarta lui Bălgrădean.

S-a încheiat 1-0 pentru Dinamo, al doilea succes al câinilor cu acest scor, după victoria din etapa precedentă, cu Corona Braşov, în „Ştefan cel Mare“.

Dinamo rămâne pe locul 4, cu 39 de puncte, iar U Cluj pe 16, cu 21 de puncte, doar unul mai mult decât FC Braşov şi nouă avans faţă de Corona.

Echipele de start:

„U“ Cluj: Veselovski – Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop – D. Bucşa (cpt), Kovacs – Boutadjine, A. Lungu, Borza – Lemnaru

Rezerve: V. Niculescu – Neag, Gercaliu, Menezes, M. Nicu, Calcan, M. Ene

Antrenor: Mihai Teja

Dinamo: Bălgrădean – L. Rus, Thicot, D. Grigore (cpt), S. Filip – Boubacar, Elton – V. Lazăr, D. Rotariu, C. Matei – Bilinski

Rezerve: Naumovski – Bărboianu, H. Crişan, I. Şerban, C. Munteanu, Velici, J. Thomas

Antrenor: Flavius Stoican

Citeşte şi

Corona - CFR 2-2: ruşinea sezonului pentru fosta campioană a României. Miriuţă şi-a făcut praf jucătorii

ACS Poli - FC Braşov 0-1: un contraatac, un gol şi prima victorie pentru Ţălnar