Mândria României: Marian Drăgulescu, încă o medalie trecută în palmares. Bilanţ fabulos pentru „Marocan“

0
Marian Drăgulescu FOTO Getty Images

La masculin, gimnastica românească trăieşte pe spinarea unui sportiv care, ajuns la 36 de ani, continuă să producă rezultate formidabile.

Marian Drăgulescu a cucerit medalia de argint la sol în prima zi a finalelor concursului contând pentru Cupa Mondială din oraşul Szombathely (Ungaria).

El s-a clasat pe locul 2 cu 14,200 de puncte, în timp ce aurul a fost luat de japonezul Fuya Maeno, cu aceeaşi notă, 14,200 puncte. Departajarea s-a făcut, potrivit regulamentului, la nota de execuţie, dificultatea exerciţiului japonezului fiind una mai mare. Turcul Ahmad Onder cu 13,933 de puncte a luat bronzul.