Manchester United, prea mică pentru războiul cu Barcelona, Ajax Amsterdam îi face viaţa grea lui Juventus

0
Ronaldo

Miercuri seara, în ultimele două meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Barca s-a impus la Manchester, 0-1, în timp ce Ajax şi Juventus au terminat la egalitate, 1-1.

Ajax Amsterdam - Juventus Torino 1-1  Au marcat: Neres '46/ Cristiano Ronaldo '45

Juventus, favorită pe hârtie înainte de începerea meciului, a avut doar două şuturi pe poartă în 90 de minute, golul lui Ronaldo şi o bară a lui Douglas Costa, în timp ce Ajax l-a pus de 6 ori la încercare pe Szczesny. Gazdele au fost echipa mai inventivă şi Juve se poate considera norocoasă că a plecat de pe Amsterdam Arena cu un egal cu goluri. În minutul 45, Cristiano Ronaldo a deschis scorul, după un plonjon şi o lovitură de cap de playstation, iar gazdele au egalat imediat după pauză, după 29 de secunde scurse din repriza secundă, printr-un şut splendid al lui Neres.

Ajax (4-2-3-1): Onana - Veltman, De Light, Blind, Tagliafico - Schone, De Jong - Ziyech, Van de Beek, Neres - Tadic Rezerve: Varela - Dolberg, Ekkelenkamp, Huntelaar, Kristensen, Magallan, Sinkgraven Antrenor: Erik ten Hag

Juventus (4-3-3): Szczesny - Cancelo,Bonucci, Rugani, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Bernandeschi, Mandzukic, Cristiano Ronaldo Rezerve: Perin - Costa, De Sciglio, Dybala, Kean, Khedira, Spinazzola Antrenor: Massimiliano Allegri

Arbitru: Carlos del Cerro Grande (Spania)

Manchester United - Barcelona 0-1 A marcat: Shaw '12 (autogol)

Singurul gol al meciului a fost marcat în urma unei lovituri de cap a lui Suarez. În minutul 13, atacantul a trimis balonul spre poartă, mingea a fost foarte uşor deviată în plasă de Luke Shaw, iar UEFA i-a acordat golul fundaşului englez, de fapt un autogol. Partida a fost anostă, cu puţine faze de gol, finalul meciului găsindu-i pe diavoli fără şut pe spaţiul porţii adverse. Nici Barca nu a fost în zi de graţie, posesia net favorabilă ei, 61-39, nu s-a metamorfozat şi în oportunităţi de a înscrie.

Manchester United: De Gea - Young, Smalling, Lindelof, Shaw - Fred, McTominay, Pogba - Dalot, Lukaku, Rashford Rezerve: Romero - Jones, Lingard, Martial, Mata, Pereira, Rojo Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Arthur, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Coutinho

Rezerve: Cilessen - Alena, O. Dembele, Roberto, Malcom, Umtiti, Vidal Antrenor: Ernesto Valverde

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia)

Partidele retur vor avea loc la 16 aprilie.