Manchester City - Tottenham, o demenţă de meci cu 7 goluri, Liverpool o mazileşte pe FC Porto la ea acasă

0
Guardiola

Tottenham a dat lovitura pe terenul celor de la City şi, chiar dacă a pierdut cu 4-3, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Liverpool a făcut instrucţie cu Porto, 4-1

După ce Tottenham câştigase meciul tur cu 1-0, manşa secundă era deschisă oricărui rezultat, dar ceea ce s-a întâmplat miercuri seară pe Etihad Stadium depăşeşte în suspans multe filme bune de acţiune.

În minutul 21 tabela arăta deja scorul 3-2, iar meciul intra in istorie pentru întâlnirea din Liga Campionilor cu cele mai rapide 5 goluri înscrise, precedentul record fiind de 24 de minute pentru acelaşi număr de goluri.

City a deschis scorul prin Sterling, în minutul 4. Tottenham nu a resimţit şocul şi în minutul 10 conducea cu 2-1 prin dubla lui Song. A fost rândul gazdelor să reacţioneze, Silva (11) şi Sterling (21) aducând echipa lui Guardiola (foto) în avantaj.

Nu s-a mai înscris până la pauză, dar meciul a fost plin de faze de calitate şi multe ocazii de gol.

În minutul 59, Aguero a înscris golul care ar fi putut aduce calificarea. Doar că Tottenham nu a fost de acord, nu a renunţat nicio secundă să creadă în şansele ei, a înclinat terenul spre poarta gazdelor şi a reuşit, prin Llorente (73) golul care a trimis-o pentru prima dată în istorie în semifinalele Ligii Campionilor.

Pentru ca dramatismul să fie total, în minutul 90+3, City a mai înscris o dată, dar golul a fost anulat, după intervenţia VAR, pentru un ofsaid milimetric

Manchester City: Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Mendy - Gundogan, Silva, De Bruyne - Bernardo, Sterling, Aguero  Rezerve: Murici, Stones, Sane, Fernandinho, Mahrez, Otamendi, Jesus Antrenor: Pep Guardiola

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Wanyama, Sissoko - Alli, Eriksen, Son, Moura Rezerve: Gazzaniga, Sanchez, Lamela, Llorente, Foyth, Davies, Skipp Antrenor: Maurizio Pochettino

Porto - Liverpool 1-4 (0-1)

Liverpool s-a calificat, miercuri, în semifinalele Ligii Campionilor, învingând pe FC Porto, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor competiţiei. În tur, scorul a fost 2-0 pentru Liverpool.

Liverpool a suferit crunt până să deschidă scorul. Portughezii au dominat copios începutul meciului şi nu ar fi fost deloc nedrept să deschidă scorul până în minutul 26. Numai că nu doar că nu au înscris gazdele, dar Liverpool a lovit la prima ocazie importantă şi soarta calificării se hotărâse chiar dacă mai era de jucat mai bine de o oră.

Au marcat: Militao 68' / Mane 26', Salah 65',  Firmino 76', van Dijk 84'

Porto: Casillas - Militão, Pepe, Felipe, Alex Telles - Otávio (46 Soares), Danilo, Herrera - Corona (78 Fernando), Brahimi (81 Bruno Costa), Marega Antrenor: Sergio Conceicao

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold (66 J. Gomez), Matip, Van Dijk, Robertson (71 Henderson) - Wijnaldum, Fabinho, Milner - Salah, Origi (46 Firmino), S. Mané Antrenor: Jurgen Klopp