Luis Suarez a marcat golul 100 la FC Barcelona şi se află pe locul 16 în topul marcatorilor din toate timpurile

0

Atacantul uruguayan Luis Suarez a marcat golul 100 în tricoul echipei FC Barcelona, în partida de miercuri cu Athletic Bilbao, scor 3-1.

Atacantul uruguayan Luis Suarez a marcat golul 100 în tricoul echipei FC Barcelona, în partida de miercuri cu Athletic Bilbao, scor 3-1, şi se află pe locul 16 în topul marcatorilor din toate timpurile al formaţiei catalane, informează site-ul oficial al UEFA, citat de News.ro.

Suarez, care l-a egalat în clasamentul din toate timpurile al marcatorilor Barcelonei pe Juan Manuel Asensi, a deschis scorul în partida cu Athletic Bilbao, din manşa secundă a optimilor de finală ale Cupei Spaniei.

Lider în ierarhia golgheterilor Barcelonei este argentinianul Lionel Messi (477 de goluri), urmat de spaniolul Cesar Rodriguez (230), ungurul Ladislao Kubala (194), camerunezul Samuel Eto'o şi brazilianul Rivaldo, ambii cu câte 130, spaniolii Mariano Martin şi Josep Escola, ambii cu câte 123, olandezul Patrick Kluivert şi spaniolul Carles Rexach, ambii cu câte 122, bulgarul Hristo Stoicikov (117), spaniolul Estanislao Basora (113), paraguayanul Eulogio Martinez (111), spaniolul Luis Enrique (108), spaniolul Jose Antonio Zaldua (107) şi brazilianul Evaristo de Macedo (105).

Echipa FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formaţia Athletic Bilbao, în manşa secundă a optimilor competiţiei, informează Marca.

În tur, Athletic Bilbao se impusese, acasă, cu scorul de 2-1.

Miercuri, golurile învingătorilor au fost marcate de Suarez '35, Neymar '48 din penalti şi Messi '78, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Saborit, în minutul 51.