Lui Stoian nu-i plac "delfinii". Mijlocaşul a mai marcat un gol cu Pescara

0
Stoian are două goluri în două partide cu Pescara. FOTO: GOAL.COM

Adrian Stoian se simte excelent în partidele cu Pescara. După ce în tur a marcat primul său gol în Serie A pentru Chievo (2-0, în octombrie 2012), extrema română a recidivat astăzi, în deplasare, în faţa “delfinilor”.

Stoian a deschis scorul în finalul partidei de la Pescara (minutul 88), din pasa fostului stelist Thereau, chiar cel care două minute mai târziu a închis tabela (2-0 pentru Chievo).

Stoian (22 de ani), fost produs al Şcolii de fotbal „Gică Popescu”, care a mai evoluat în Italia pentru Roma, Pescara şi Bari,  a fost cumpărat de Chievo în vara lui 2012. A evoluat până acum în 369 de minute în actualul sezon de Serie A şi a marcat trei goluri. Pe lângă reuşitele din partidele cu Pescara, Stoian a mai marcat un gol în poarta celor de la Genoa, pe 2 decembrie 2012, într-un succes cu 4-2.

Ieri, în partida de la Pescara, celălalt român din lotul lui Chievo, Papp, a fost doar rezervă.

După 29 de etape, Chievo este pe locul 13 în Serie A, cu 35 de puncte.