Lucescu, înfrângere şi adio Şahtior: „Il Luce“ a pierdut finala cupei, iar ucrainenii au făcut un anunţ-surpriză

0

Tehnicianul român a luat deja un nou titlu, însă n-a putut realiza şi eventul din cauza unui eşec în faţa celor de la Dinamo Kiev. După meci, a căzut „bomba“.

La Poltava, Şahtior a pierdut finala Cupei Ucrainei, fiind învinsă de Dinamo Kiev cu scorul de 2-1.

Elevii lui Lucescu au pierdut, practic, meciul în trei minute. Dinamo a punctat în minutele 40 şi 43 şi a condus cu 2-0 la pauză. În partea secundă, elevii lui „Il Luce“ au forţat egalarea, dar golul lui Douglas Costa din minutul 57 a fost prea puţin. Oricum, Şahtior n-a strălucit, având doar două şuturi pe poartă, de-a lungul celor 90 de minute.

După meci, potrivit Digi Sport, postul TV ucrainean 1Plus1 a anunţat că Mircea Lucescu a decis să părăsească Şahtiorul, fiind deja „99% înţeles“ cu turcii de la Galatasaray. Dacă informaţia se va adeveri, atunci „Il Luce“ va părăsi Ucraina, după zece ani în care a cucerit 19 trofee cu Şahtior.

Tehnicianul de 68 de ani a pregătit Galatasaray, între 2000 şi 2002, câştigând un titlu şi Supercupa Europei cu formaţia din Istanbul.