Lucescu a luat tricoul de pe Messi, Barca a luat pielea de pe Dinamo Kiev! Toate rezultatele din Liga Campionior

0

Barcelona şi Juventus s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după meciurile disputate, marţi, în etapa a IV-a a Grupei G a Ligii Campionilor.

În urmă cu trei săptămâni, la finalul întâlnirii de la Barcelona, Mircea Lucescu l-a abordat pe Messi pentru a îi cere ca amintire tricoul de joc, gest care a stârnit foarte multe controverse, Pentru că nu a amânat completarea colecţiei personale cu echipamentul vedetei argentiniene, antrenorul român s-a dovedit foarte inspirat, mai ales că Messi nu a fost convocat pentru meciul retur. Pe lângă Leo, marţi seara, din diferite motive, Koeman nu a contat nici pe De Jong, Pique, Sergi Roberto, Ronald Araujo, Ansu Fati şi Samuel Umtiti. Chiar şi fără ei în teren, catalanii nu au avut emoţii în Ucraina şi au câştigat cu un categoric 4-0. Astfel, după dubla întâlnire cu Barcelona, Lucescu a rămas cu tricoul lui Messi, cu un singur gol marcat, dar şi cu zero puncte.

În celălalt meci al Grupei G, Juventus a fost condusă pe teren propriu de Ferencvaros, dar a întors rezultatul prin Ronaldo şi Morata, golul victoriei venind în minutele de prelungire. În urma acestor rezultate, indiferent de scoruriile care se vor înregistra în ultimele două etape, Barcelona şi Juventus s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei.

Toate rezultatele înregistrate marţi în Liga Campionilor

Grupa E

FC Krasnodar- FC Sevilla, scor 1-2 (0-1)
(Wanderson '56 / Rakitici '4, Munir '90+5)

Rennes - Chelsea, scor 1-2 (0-1).
(Guirassy '85 / Hudson-Odoi '21, Giroud '90+1)

Clasament: 1. Chelsea - 10, 2. FC Sevilla - 10 puncte, 3. Krasnodar - 1, 4. Rennes - 1.

GRUPA F

Borussia Dortmund – Club Brugge 3-0
(Haaland ’18 şi ’60, Sancho ’45)

Lazio – Zenit 3-1
(Immobile ‘3 şi 55, Parolo ’22 / Dzyuba ’25)

Clasament: 1. Dortmund 9p, 2. Lazio 8p, 3. Brugge 4p, 4. Zenit 1p

GRUPA G

Dinamo Kiev – FC Barcelona 0-4
(Dest ’52, Braithwaite ’57 şi ’70, Griezmann ’90)

Juventus – Ferencvaros 2-1
(Ronaldo ’35, Morata’ 90 / Uzuni ’19)

Clasament: 1. Barcelona 12p, 2. Juventus 9p, 3. Dinamo Kiev 1p, 4. Ferencvaros 1p,