Ungaria - România 20-19, la Campionatul European de handbal. Ne-am luat adio de la medalii

0

România a pierdut la un gol diferenţă jocul cu Ungaria de la Campionatul European de handbal feminin şi nu mai are şanse la calificare în semifinale.

România a pierdut dramatic meciul cu Ungaria, scor 20-19, scăpând efectiv printre degete victoria. Jucătoarele noastre au condus înspre finalul partidei, au avut şi superioritate numerică în ultimele două minute, dar nu au reuşit măcar să egaleze.

Apărarea a funcţionat, dar atacul a lăsat mult de dorit. În ultimele 10 minute am înscris un singur gol.

În momentul intonării imnului României, fanii Ungariei s-au întors cu spatele şi au ridicat degetul mijlociu.

România - Ungaria 19-20 (8-10)

România: Ungureanu 18 intervenţii - Neagu 8, Brădeanu 3, Perianu 2, Băbeanu 2, Chintoan 1, Chiper 1, Ciuciulete 1, Pîrvuţ 1.

Primele meciuri din Grupa Principală I s-au disputat deja. Norvegia a bătut Spania şi e ca şi calificată în semifinale. Spania, Ungaria şi Danemarca se vor lupta pentru locul doi.

Danemarca - Polonia 28-19

Norvegia - Spania 29-26

Ungaria - România    20-19

Clasament Grupa Principală (primele două echipe se califică în semifinale)

1.Norvegia           6 puncte

2. Spania            4 puncte

3. Ungaria           4 puncte

4. Danemarca      3 puncte

5. România          1 punct

6. Polonia              0 puncte

România va mai întâlni Spania (luni) şi Polonia (miercuri).

LIVETEXT

Final de meci: 20-19 pentru Ungaria

Min. 60. Mai sunt 15 secunde şi avem atacul. Ungaria concuce cu 20-19, mai putem spera doar la un egal.

Min 59 Irosim o nouă şansă de egalare, cu un fault în atac. Tadici le bate obrazul arbitrilor.

Min. 58 Încheiem meciul în superioritate, dar Neagu trage pe lângă.

Min 57. Ungaria trece din nou în avantaj, 20-19. De ce a cerut Tadici time-out într-un moment în care dominam jocul?

Min 55 Scorul e din nou egal, e 19-19 şi suntem în inferioritate.

Min 51 Avem 18-16, Tadici cere time-out. "Fiţi atente, acum mergem în exterior, facem succesivă". Ungaria nu are soluţii pentru apărarea excelentă a României.

Min. 48 Neagu e fabuloasă, are 8 goluri, conducem cu 17-15!

Min. 44. Ungaria revine în avantaj pe o superioritate numerică, dar e egalată de la 7 metri: 15-15. Meci dramatic la Debrecen.

Min. 41 Paula apără şi un 7 metri!

Min. 40 Gol Neagu, România e în avantaj pentru prima dată în acest meci: 14-13! Paula Ungureanu are un procentaj fabulos de şuturi parate: 50 la sută. Selecţionerul maghiar a cerut time-out

min 38 E 13-13! Reuşim, în sfârşit, să egalăm cu un şut năpraznic al lui Neagu!

Min. 34 Ne apropiem la un gol, 12-11 pentru Ungaria. Din tribune se aude: "Româniaaa!". Brădeanu (două) şi Perianu au marcat cele trei goluri ale României după pauză.

Min. 30 Ungaria intră la pauză cu avantaj de două goluri: 10-8. Gazdele vor avea superioritate încă 40 de secunde în startul reprizei secunde şi au primul atac.

Min. 27. O nouă superioritate pentru România şi ne apropiem la un gol, 9-8 pentru Ungaria.

Min. 25. România nu speculează o superioritate numerică şi e 9-6 pentru Ungaria.

Min 22. Ungaria se distanţează iar la două goluri, e 7-5 şi suntem în inferioritate. În atac, România face multe greşeli, iar şuturile se opresc în bară.

Min. 17. 4-4, Paula Ungureanu face minuni în poartă!

Min. 13, 4-2 pentru Ungaria, am ratat şansa de a face 3-3 şi Tadici cere time-out.  "Aloo, jucaţi cu braţul sus. Ţăcălie, nu mai urca pe apărător că-şi dă fualt în atac. Veniţi la legătură în permanenţă".

Min 10 În sfârşit, gol România! Gol Cristina Neagu, 2-1 pentru Ungaria.

Min.8 România nu înscrie niciun gol în 8 minute. E 2-0 pentru Ungaria. Apărarea funcţionează bine, nu şi atacul.

Min. 5, 1-0 pentru Ungaria.  Început încâlcit de meci şi tensionat. După atacuri ratate de ambele părţi, Ungaria înscrie primul gol al meciului.

21.30 A început meciul de la Debrecen, România joacă în albastru şi are primul atac.

Calificate în Grupa Principală 1 cu doar două puncte, respectiv 1 punct, Ungaria şi România se întâlnesc în această seară într-un meci de care depinde viitorul lor la EURO: învinsa iese din calculul pentru semifinale, învingătoarea încă mai speră.

În sala din Debrecen sunt şi aproximativ 1500 de fani ai naţionalei noastre. Pagina de Facebook a Federaţiei Române de Handbal a prezentat un clip cu suporterii români (vezi aici video). Ungaria e susţinută de circa 4000 de spectatori.

Gheorghe Tadici consideră că sunt interese majore ca Ungaria să meargă mai departe.  Meciul e condus de o brigadă din Rusia.

Cristina Neagu (dreapta) e cea mai bună jucătoare a României, Aurelia Brădeanu (stânga) e veterana lotului, având la activ prezenţe la 15 turnee finale: 2 Olimpiade, 7 Mondiale, 6 Europene