VIDEO Steaua - Astra 0-0 (2-4 după penalty-uri): Tătăruşanu a apărat, Haţegan a ajutat, dar visul Stelei s-a destrămat. Astra a luat Cupa României

0
Budescu a ridicat  Cupa României

Formaţia din Ghencea a sperat să facă eventul, după 17 ani. Campioana a beneficiat, din nou, şi de suţinerea centralului, dar şi de inspiraţia portarului la loviturile de departajare, însă giurgiuvenii au învins şi au luat, în premieră, Cupa României.

Astra Giurgiu a stricat ceea ce ar fi trebuit să fie sărbătoarea de adio a lui Reghecampf. Tehnicianul Stelei şi-a dat acordul verbal de a prelua Al-Hilal, un oficial al clubului saudit a urmărit, joi seara, finala Cupei României, pentru ca apoi să-l ducă pe antrenorul roş-albaştrilor la Riad, acolo unde vor fi parafate actele.

Toate aceste informaţii au „transpirat“ în presă, în zilele dinaintea finalei. În plus, marţi, Steaua celebrat titlul cu mare fast. Rezultatul? Chiar dacă mai era de jucat finala Cupei României, pentru formaţia din Ghencea sezonul s-a încheiat după ultima etapă a campionatului. Ceea ce s-a văzut pe teren, în confruntarea cu Astra.

Campioana a evoluat exact ca o trupă aflată în vacanţă. Nici Astra n-a rupt gura târgului, cel puţin nu în primele 45 de minute. A ieşit o primă repriză anostă, dar, după pauză, o dată cu trecerea minutelor, giurgiuvenii au realizat că Steaua e o echipă de bătut. Iar după ce Sânmărtean a fost eliminat pentru un fault „criminal“, doar intervenţiile excelente ale lui Tătăruşanu au făcut ca partida să ajungă la prelungiri.

Haţegan şi o decizie jenantă

În primele 15 minute din timpul suplimentar, Ovidiu Haţegan a ţinut să „resusciteze“ Steaua. Centralul l-a eliminat pe Alibec, după o fază în care nu s-ar fi impus nici măcar „galben“, şi a restabilit egalitatea numerică pe teren. După punctele câştigate în Liga I pe mâna arbitrilor, Steaua a fost ajutată şi în finala Cupei României.

La câteva minute după decizia scandaloasă a lui Haţegan, Steaua şi-a trecut în cont cea mai mare ocazie a meciului, prin Piovaccari, însă Lung jr a fost la fel de inspirat, precum Tătăruşanu. În a doua repriză a prelungirilor nu s-a mai întâmplat nimic notabil, aşa că s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare.

Varela şi Pintilii au trimis cupa la Giurgiu

Aici, după partidele câştigate cu Basel şi cu Ajax la penalty-uri, Steaua a pornit cu prima şansă. Iar după ce Varela a ratat, dar Tătăruşanu a apărat şi el şutul lui Cristescu, mulţi au crezut că Astra va ceda psihic.

Nu s-a întâmplat însă aşa, ci exact contrariul. Căpitanul Pintilii şi-a trimis penalty-ul în peluză, Budescu şi Yazalde au tranformat, iar Astra a cucerit, în premieră, Cupa României, primind şi un cec de 254.000 de euro din partea Federaţiei Române de Fotbal.

15.000

de euro va încasa fiecare fotbalist al celor de la Astra pentru triumful din finala Cupei României.

VEZI CUM S-AU EXECUTAT LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Penalty Astra: a marcat Yazalde Steaua - Astra 2-4. Astra a luat Cupa României!

Penalty Astra: a marcat Laban. Steaua - Astra 0-1

Min. 120+2 - Final de meci: Steaua - Astra 0-0. Finala Cupei României se va decide după executarea loviturilor de departajare.

Min. 114 - Cristescu a fost la câţiva centimetri de gol.

Min. 106 - Ultima schimbare la Astra: a ieşit Yoda, a intrat De Amorim.

Min. 105+2: Pauză: Steaua - Astra 0-0

Min. 105 - Cea mai mare ocazie a Stelei de până acum: Lung jr a trimis în corner şutul lui Piovaccari.

Min. 97 - Decizie jenantă luată de Haţegan: Alibec e elimnat pentru o ciocnire cu Varela după care n-ar fi trebuit acordat nici măcar „galben“. Se va juca zece contra zece.

Min. 94 - Ocazie mare pentru Astra: şut superb Budescu, dar Tătăruşanu a respins în corner.

Min. 92: Ocazie pentru Steaua: a tras Keşeru, dar Silviu Lung jr a blocat.

Min. 91 - A doua schimbare la Astra: a ieşit Yahaya, a intrat Cristescu.

Min. 90+4 - Finalul timpului regulamentar: Steaua - Astra 0-0. Vom avea două reprize de prelungiri.

Min. 86 - Lovitură liberă executată excelent de Keşeru: Silviu Lung jr era bătut, dar balonul a trecut pe lângă.

Min. 80 - Ultima schimbare la Steaua: a ieşit Adi Popa, a

intrat Piovaccari.

Min. 76 - Alibec a tras din prima, dar Tătăruşanu s-a opus, din nou, deschiderii scorului.

Min. 72 - Prima schimbare la Astra: a ieşit Bukari, a intrat Alibec.

Min. 71 - A doua schimbare la Steaua: a ieşit Prepeliţă, a intrat Râpă.

Min. 67 - Ocazie mare pentru Astra: Yoda a făcut spectacol în careu, a tras la poartă, dar Tătăruşanu a salvat Steaua. Peste câteva secunde, Budescu putea face 1-0, dar, din nou, Tătăruşanu a intervenit.

Min. 63 - La meci sunt 48.201 de spectatori.

Min. 54 - Intrare „criminală“ a lui Sânmărtean la Budescu, direct pe tibie. Haţegan l-a eliminat, imediat, pe mijlocaşul Stelei. De la  Steaua, nimeni n-a protestat.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză: Steaua - Astra 0-0

Min. 44 - Prima schimbare la Steaua: a ieşit Georgievski, a intrat Keşeru.

Min. 40 - Meciul e insipid. „Bomba“ a venit din Arabia

Saudită: după meci, Reghecampf pleacă de la Steaua. S-a înţeles deja cu Al-Hilal.

Min. 13 - Meci echilibrat până acum. Fără mari ocazii.

Min. 1 - A început meciul.

CITEŞTE ŞI:

*EXCLUSIV Rădoi intermediază negocierile dintre „Reghe“ şi Al-Hilal: antrenorul pleacă la arabi. Cât va câştiga

-----------------------

Bucuria provocatoare a roş-albaştrilor de la finalul meciului cu Petrolul şi discursul arogant al lui Laurenţiu Reghecampf au ajuns să-i deranjeze şi pe foştii mari fotbalişti ai formaţiei din Ghencea.

„Dacă Reghecampf ar fi puţin mai modest, ar fi extraordinar“, a spus Miodrag Belodedici, săptămâna trecută, pentru Dolce Sport. „Ar fi bine dacă cei de la Steaua şi-a manifesta supremaţie cu decenţă“, a declarat, la rândul lui, Ladislau Boloni, acum ceva vreme.

Din păcate, orbiţi de succesul lor pe plan intern, într-o întrecere din ce în ce mai slabă din cauza sărăciei, Reghecampf şi o parte din jucătorii Stelei nu prea au înţeles mesajele lui Belodedici şi Boloni. Iar comportamentul lor a făcut ca cei mai mulţi suporteri neutri ai fotbalului să ajungă să-şi dorească victoria adversarilor Stelei!

De aceea, vineri seara, publicul neutru, cel din faţa televizoarelor, va ţine cu Astra Giurgiu, o echipă care, în lipsa unei galerii, a ajuns să aibă un banner cu nişte fani desenaţi pe stadionul propriu!