Australian Open 2017: Sorana Cîrstea pierde cu Garbine Muguruza, se opreşte în optimile de finală

0

În optimile de finală ale Australian Open, Sorana Cîrstea a fost învinsă de Garbine Muguruza, din Spania. Jucătoarea de pe locul 7 a învins în două seturi, scor 6-2, 6-3.

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 78 WTA, a fost eliminată, duminică, de spaniola Garbine Muguruza, numărul 7 mondial şi favorită 7, în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Cîrstea a fost învinsă de Muguruza cu scorul de 6-2, 6-3, într-o oră şi cinci minute.

Muguruza o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre liderul mondial Angelique Kerber (Germania) şi sportiva americană Coco Vandeweghe.

Pentru Sorana Cîrstea, participarea în optimile de finală a fost cea mai bună performanţă a sa la competiţia de la Melbourne. Cîrstea a ajuns anterior în turul trei la Australian Open în 2012 şi 2013. Cea mai bună performanţă a sa la un Grand Slam este participarea în sferturile de finală la Roland Garros, în 2009.

Vezi AICI ce a declarat Sorana Cîrstea după meciul cu Garbine Muguruza

Premiul pentru participarea în optimi la Australian Open este de 220.000 de dolari australieni.

Sorana Cîrstea era ultima româncă rămasă în concurs pe tablourile feminine de la Australian Open. La simplu au mai jucat Simona Halep, Patricia Ţig, Monica Niculescu, Ana Bogdan - eliminate în primul tur - şi Irina Begu, care a ajuns până în turul doi, aminteşte News.ro.

Sorana Cîrstea - Garbine Muguruza 2-6, 3-6

Setul al doilea, Muguruza - Cîrstea 6-3.

6-3 Muguruza, victorie pentru jucătoarea din Spania, care avansează în sferturile de finală după un meci relativ uşor cu Sorana.

4-3 Muguruza, Sorana salvează două mingi de break şi rămâne aproape de oponenta sa. Românca are însă nevoie de un break şi încă n-a avut nicio oportunitate în acest meci.

3-2 Muguruza, două jocuri pe serviciu, tenismena din Spania se menţine cu un break în faţă.

2-1 Muguruza, care reuşeşte breakul, revenind de la 40-0 pentru Sorana.

1-0 Cîrstea, care revine de la 0-30 cu patru mingi la rând.

Setul unu, Muguruza - Cîrstea 6-2

6-2 Muguruza, primul set se încheie rapid, Garbine a reuşit două breakuri şi a câştigat după 26 de minute.

5-2 Muguruza, după două jocuri pe serviciu, tenismena din Spania se apropie de primul set.

4-1 Muguruza, care greşeşte mult mai puţin în comparaţie cu Sorana şi se distanţează în primul set.

2-1 Muguruza, break la zero pentru jucătoarea din Spania.

1-1 după primele două jocuri, Sorana şi Garbine şi-au ţinut serviciul lejer, fără să piardă vreun punct.

Dintre cele şase românce prezente la startul Australian Open, Sorana Cîrstea este singura care a răzbit până în optimile de finală. Ea va avea parte de cel mai greu adversar de până acum, Garbine Muguruza, locul 7 WTA, câştigătoare la Roland Garros.

Partida va începe pe Margaret Court Arena după ce meciul Wawrinka - Seppi se încheie. Câştigătoarea partidei Cîrstea - Muguruza va juca în sferturile de finală cu Angelique Kerber sau Coco Vadeweghe.

Între timp, surpriză mare pe tabloul masculin, Andy Murray fiind trimis acasă de locul 50 ATP.

Sorana Cîrstea FOTO Iulian Anghel (Melbourne)