Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon, după 6-3, 6-0 cu Diyas!

0
Simona Halep FOTO AFP

Simona Halep n-a avut nicio emoţie astăzi în partida din optimi cu Zarina Diyas, din Kazahstan, pe care a învins-o în două seturi, scor 6-3, 6-0. Românca o va întâlni în sferturile de finală pe Sabine Lisicki (Germania, locul 19 mondial).

Cine e Sabine Lisicki, adversara Simonei Halep din sferturile de la Wimbledon

Cu un culoar favorabil până acum, Simona Halep atinge sferturile de la Wimbledon, după o victorie concludentă, în 57 de minute, în faţa Zarinei Diyas, din Kazahstan.

CITEŞTE AICI MAI MULTE DESPRE ZARINA DIYAS

Simona Halep o va întâlni mâine, în sferturile de finală. pe Sabine Lisicki (Germania, locul 19 WTA, finalistă anul trecut la Wimbledon), care a trecut de Iaroslava Şvedova (tot din Kazahstan, locul 65). Sabine Lisicki a avut un meci mult mai greu, pe care l-a câştigat după 3 seturi: 6-3, 3-6, 6-4.

Sabine Lisicki a fost antrenată de Wim Fissette, cel care o pregăteşte acum pe Simona Halep.

ILIE NĂSTASE A UIMIT ASISTENŢA DE LA WIMBLEDON

După rezultatele din ultimele zile,  Halep (3) şi Sharapova (5) sunt singurele jucătoare din TOP 5 WTA care au mai rămas în concurs la Wimbledon înaintea sferturilor de finală.

CITEŞTE MAI MULTE DESPRE ACEASTĂ PERFORMANŢĂ PE DOLCE-SPORT.RO

LIVETEXT, ora 13.30, Simona Halep - Zarina Diyas.

Jucătoarele au ieşit la încălzire, vremea e ok, meciul va începe în câteva minute. Simona Halep are un bandaj consistent la piciorul stâng. "Simona a pus Constanţa pe harta tenisului. A avut un an incredibil, iar la Wimbledon a profitat de un traseu favorabil", a afirmat comentatorul britanic. Simona e susţinută de părinţii ei, de managerul Virginia Ruzici şi, bineînţeles, de antrenorul Wim Fissette.

Setul 1, 6-3 pentru Halep

1-0 pentru Diyas, care a salvat o minge de break. Un prim joc foarte disputat.

1-1 Halep câştigă la 0, fără emoţii, servind foarte bine.

2-1 pentru Simona Halep, după un break la 0! Românca a câştigat 8 mingi la rând şi s-a impus în două schimburi de mingi prelungite, în care jucătoarele s-au "alergat" dintr-un colţ în altul al terenului.

3-1 pentru Simona Halep, care şi-a adjudecat serviciul la 15. Şi-a trecut în cont 11 puncte consecutive.

3-2 Diyas rămâne în set.

4-2 în favoarea Simonei, care a pus-o din nou în dificultate pe kazahă cu serviciul. Joc la 15.

4-3 Diyas a revenit cu un joc pe propriul serviciu, primul în care s-a impus lejer, la 15.

5-3 pentru Simona Halep, care nu e deranjată de adversara sa pe propriul serviciu.

6-3 Break şi set pentru Simona Halep! Românca s-a impus în primul set fără emoţii!

Setul al doilea, 6-0 pentru Halep

1-0 pentru Halep, joc la 0 pe propriul serviciu

2-0 break Halep şi meciul curge în direcţia dorită.

3-0 pentru Simona Halep, în doar 14 minute trecute de la începerea setului secund.

4-0 în favoarea jucătoarei din România, care fructifică a treia minge de break şi se distanţează categoric.

5-0 pentru Halep. Diyas a avut primele mingi de break, anulate de locul 3 WTA.

6-0. Românca se califică în sferturi.

Meciul a durat doar 57 de minute, 29 de minute primul set, 28 de minute al doilea.

2 aşi la 0 pentru Halep.

84 la sută din mingile câştigate pe primul serviciu de Halep şi 70 la sută pe al doilea.

17 lovituri direct câştigătoare pentru Simona, doar 9 Diyas.

5 din 8 - mingi de break câştigate de Simona. 0 din 2 pentru Zarina.

Simona Halep e a doua româncă ce atinge sferturi la Wimbledon după Virginia Ruzici, sfertfinalistă în 1978 şi în 1981.