Simona Halep a început 2015 cu o victorie. Românca a învins-o pe Annika Beck, în primul său meci la Shenzen

0
Simona Halep FOTO Roslan Rahman/AFP

Simona Halep (3 WTA) a câştigat meciul disputat luni, împotriva jucătoarei de origine germană Annika Beck (55 WTA), cu scorul general 2-1.

Românca şi-a asigurat prezenţa în turul doi al turneului chinez de la Shenzen, după o oră şi 54 de minute de joc, impunându-se cu 4-6, 6-4, 6-3, după un meci cu emoţii şi multe momente de ezitare.

Cel dintâi set a fost adjudecat de Annika Beck, Simona Halep cedâng un break pe final. Românca a recuperat teren în setul secund, egalând situaţia de pe tabelă, iar decisivul a fost „strâns“, cu ambele jucătoare aflate, pe rând, la conducere, experienţa Simonei Halep spunându-şi cuvântul în faţa adversarei de 20 de ani.

În faza următoarea a competiţiei, Simona Halep se va duela cu rusoaica Natalia Vikhlyantseva (584 WTA), o jucătoare de 17 ani.

Prima reacţie a Simonei Halep după meciul cu Beck

DESFĂŞURAREA MECIULUI

Simona Halep vs. Annika Beck

Setul al III-lea (câştigat de Simona Halep)

• 6-3: Jucătoarea noastră câştigă partida şi merge în turul doi al competiţiei.
  • 5-3: Simona se află la un singur pas de câştigarea setului decisiv.
  • 4-3: Românca se află din nou la conducere.
  • 3-3: Simona egalează.
  • 2-3: Jucătoarea germană preia conducerea, pentru prima dată în setul decisiv.
  • 2-2: Annika egalează.
  • 2-1: Românca revine în avantaj.
  • 1-1: Nemţoaica nu cedează şi „smulge“ game-ul de egalare.
  • 1-0: Simona începe bine setul decisiv, prin câştigarea game-ului de debut.

Setul al II-lea (câştigat de Simona Halep)

• 6-4: Simona câştigă setul al doilea, egalând situaţia generală.
  • 5-4: Românca e la un singur pas de adjudecarea setului.
  • 4-4: Simona restabileşte egalitatea, într-un moment delicat al jocului.
  • 3-4: Nemţoaica revine la conducere.
  • 3-3: După două game-uri cucerite la rând de Simona, care păreau să contureze traseul celui de-al doilea set, Annika reuşeşte să egaleze situaţia de pe tabelă.
  • 3-2: Românca preia conducerea, pentru prima dată în setul al doilea.
  • 2-2: Simona egalează, reuşind primul său break în acest meci.
  • 1-2: Annika preia conducerea pentru prima dată în cel de-al doilea set.
  • 1-1: Nemţoaica egalează pe propriul serviciu.
  • 1-0: Simona câştigă primul game, necesar pentru moral.

Setul I (câştigat de Annika Beck)

• 4-6: Nemţoaica îşi adjudecă game-ul decisiv.
  • 4-5: Simona dă semne de revenire şi reduce din diferenţa de scor.
  • 3-5: Jucătoarea germană îşi măreşte avantajul la două game-uri.
  • 3-4: Pentru prima dată în partida prezentă, Annika preia conducerea.
  • 3-3: Nemţoaica revine, după cel mai disputat game din acest meci.
  • 3-2: Previzibil, românca ia încă un game, la zero, pe propriul serviciu, dar jocul rămâne strâns.
  • 2-2: Annika se arată dispusă la efort, o aleargă pe Simona şi recuperează pe tabelă.
  • 2-1: Jucătoarea noastră revine în avantaj, pe propriul serviciu.
  • 1-1: Nemţoaica speculează câteva greşeli ale Simonei şi egalează.
  • 1-0: Românca îşi adjudecă primul game.
  • 07.55 Partida începe cu Simona la serviciu.

UPDATE 45 Altă mutare, 07.50.

UPDATE 07.25 Partida ar trebui să înceapă la 07.45.

UPDATE 07.05 Meciul a fost mutat la 07.30.

UPDATE 06.55 Încă o amânare, pentru 07.10.

UPDATE 06.45 Ora de începere a partidei a fost mutată pentru 07.00.

UPDATE 06.25 Startul partidei a fost amânat pentru ora 06.50.

Potrivit site-ului oficial al turneului de la Shenzhen, meciul Halep – Beck se va juca pe terenul principal şi va începe nu înainte de ora 06.30, ora României. Startul partidei se poate întârzia, în funcţie de durata primului meci al zilei, care va începe de la ora 05.00, ora României.

Dacă va câştiga meciul ei din primul tur, Halep o va întâlni pe Natalia Vikhlyantseva (17 ani, Rusia, locul 588 WTA), care a trecut de Anna Friedsam (20 de ani, Germania, locul 85 WTA) în turul I.