Simona Halep la Singapore: românca a distrus-o pe Pennetta şi a arătat de ce e favorita numărul 1 a turneului

0
Simona Halep

Simona Halep (2 WTA) şi Flavia Pennetta (Italia, 8 WTA) au deschis Turneul Campioanelor 2015. A fost un meci, aproape fără istoric, în care Simona a spulberat-o pe Flavia.

Simona Halep străluceşte la Turneul Campioanelor! Anul trecut, la prima ei apariţie la Singapore, a jucat finala competiţiei, iar acum a arătat un tenis de calitate în confruntarea cu Flavia Pennetta.

Constănţeanca n-a fost, în niciun moment, intimidată de bilanţul ei negativ cu jucătoarea aflată de partea cealaltă a fileului, 1-4, şi nici de faptul că a fost bătută în două seturi de Pennetta în semifinalele de la US Open, acolo unde italianca a cucerit trofeul.

A doua jucătoare a lumii, pur şi simplu, a spulberat-o pe Pennetta în primul set, scor 6-0. De fapt, Flavia a avut nevoie de 38 de minute pentru a lua un game! Chiar dacă al doilea set s-a mai echilibrat, Simona a lăsat mereu senzaţia că e în controlul partidei. Momentul decisiv a venit la 4-3, atunci când românca a izbutit break-ul, iar apoi şi-a păstrat serviciul pentru a triumfa cu 6-0, 6-3, după o oră şi 12 minute.

Pentru Halep urmează confruntările cu Şarapova şi Radwanska, celelalte jucătoare aflate în grupa roşie, organizatorii urmând să stabilească, ulterior, ordinea meciurilor.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la Singapore: specialiştii o ridică în sălvi. Ce a spus o campioană de la Wimbledon despre Simona

*Şarapova, prima victorie după 110 zile: rusoaica a ajuns pe locul 2, după Halep. Cum arată Grupa Roşie acum

*Simona Halep la Singapore: italienii fac o plecăciune în faţa româncei. „O regină a căzut, trăiască regina!“

*Simona Halep la Singapore: sportiva a vorbit despre situaţia ei medicală. Cum s-a simţit în primul meci după tratament

*Simona Halep la Singapore: a doua jucătoare a lumii a explicat secretul unei prestaţii stelare cu Pennetta. Ce a spus

*Simona Halep la Singapore: românca e deja văzută în semifinalele Turneului Campioanelor. Cine a dat acest verdict

---------------------------------

SETUL II

6-3: GAME, SET, MECI! Simona a luat serviciul ei la 15 şi a rezolvat meciul în 72 de minute.

5-3 Halep: BREAK! Halep a avut prima minge de break din al doilea set la 40-30, apoi au venit încă trei la deuce#1, deuce#2 şi deuce#3. Ultima a fost valorificată de Simona.

*Salvadore Navaro, antrenorul Flaviei Pennetta, a venit pe margine şi are un dialog cu eleva ei.

4-3 Halep: Game alb luat de Simona pe serviciul ei.

3-3: Pennetta a condus cu 40-30, apoi a avut avantaj la deuce#1 şi şi-a luat serviciul la deuce#2.

3-2 Halep: Game alb luat de Simona sub privirile tatălui ei, Stere, aflat în tribune.

2-2: Pennetta a condus cu 40-0 şi şi-a luat serviciul la 15.

2-1 Halep: Simona a condus cu 40-0 şi şi-a adjudecat serviciul la 15 cu al doilea as al meciului.

1-1: Pennetta a luat serviciul ei la 15. E primul game al meciului adjudecat de ea după 38 de minute.

1-0 Halep: Start fabulos pentru Simona! La 15-40, a salvat două mingi de break, apoi a luat două puncte la rând şi game-ul.

------------------------------

SETUL I

6-0: BREAK, GAME, SET! Condusă cu 15-40, Simona a revenit spectaculos, a luat patru puncte la rând şi şi-a adjudecat primul set în 26 de minute.

*Pennetta a cerut ajutorul antrenorului şi a avut un dialog cu el pe margine.

5-0 Halep: Game alb luat de Simona pe serviciul ei.

4-0 Halep: BREAK! Simona a revenit de la 0-30, a condus cu 40-30 şi a izbutit al doilea break.

3-0 Halep: Simona a luat serviciul ei la 30.

2-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de break.

1-0 Halep: Simona a luat serviciul ei lejer, la 15.

*A început meciul. Serveşte Halep.

UPDATE 09.06 - Pennetta şi Halep au intrat pe teren în uralele publicului. Fanii români ocupă un sector întreg.

UPDATE 09.03 - Comentatorii BT Sport susţin că Halep a arătat o formă excelentă la antrenamente, la Singapore, şi a scăpat complet de accidentări.

UPDATE 08.57 - Spre deosebire de turneele din China la care a a participat Simona, la Singapore, arena e plină în aşteptarea meciului Halep - Pennetta.

Asta pentru că, dacă românca e favorita numărul 1 şi, la cum stau lucurile în tenisul mondial, principala pretendentă la poziţia 1 mondial, după retragerea Serenei Williams, în schimb, italianca e la ultimul turneu din carieră.

Flavia Penneta a şi explicat, încă o dată, ce va urma pentru ea după Singapore, într-un interviu din care „Adevărul“ a relatat unele fragmente aici.

De partea cealaltă, Simona Halep a insistat, în stilul ei caracteristic, că n-are nicio aşteptare la Turneul Campioanelor, după cum „Adevărul“ a scris aici. Acest discurs a fost o simplă tentativă a jucătoarei din România de a scăpa de presiunea care o apasă pe umeri, având în vedere că e cap de serie numărul 1. În realitate, constănţeanca e conştientă că, fără Serena şi cu Şarapova chinuită de accidentări, are o mare şansă de a triumfa la Turneul Campioanelor.

Pentru asta ar trebui să valorifice ultima ei şansă de a o învinge pe Flavia Pennetta, o adversară de care a fost chinuită, începând din 2010:

Halep – Pennetta 1-4
2010 (Marbella): Victorie Pennetta 6-4, 7-6
2013 (Bastad): Victorie Pennetta 4-6, 7-5, 2-0, abandon
2013 (US Open): Victorie Pennetta 6-2, 7-6
2015 (Miami): Victorie Halep 6-3, 7-5
2015 (US Open): Victorie Pennetta 6-1, 6-3

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări desfăşurarea meciului Halep - Pennetta, minut cu minut, în format livetext!