VIDEO Simona Halep o învinge pe Maria Şarapova în trei seturi şi va juca în finala turneului de la Roma!

0
Simona Halep FOTO EPA

Simona Halep a câştigat partida cu Maria Şarapova din semifinalele turneului de la Roma, scor 4-6, 6-1, 6-4. Liderul mondial o va întâlni duminică pe Elina Svitolina în ultimul act.

Simona Halep este în finala turneului de la Roma! Românca a reuşit să o învingă pentru a doua oară la rând pe Maria Şarapova, după succesul de anul trecut de la Beijing.

De data aceasta, Simona s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4.

După un prim set în care nu a reuşit să îşi ţină măcar o dată servciul, Halep a apelat la Darren Cahill, care i-a cerut să fie la fel de agresivă pe serviciu cum este la retur şi să aibă mai multă încredere în loviturile ei.

Sfaturile au ţinut, iar Simona s-a impus la capătul unei partide care a durat două ore şi 23 de minute de joc.

În finală, Halep o va întâlni pe Elina Svitolina, într-o reeditare a finalei de anul trecut. În 2017, Svitolina s-a impus în trei seturi, însă pe parcursul acelui joc Simona a acuzat o accidentare la gleznă. La meciuri directe, Svitolina, locul 4 WTA, conduce cu 3-2.

Partida dintre Halep şi Svitolina are loc duminică, de la ora 14.00, livevideo pe www.adevarul.ro.

Simona Halep, despre momentul care a schimbat soarta jocului cu Şarapova: Darren a punctat decisiv!

VIDEO Ultimul punct al meciului şi reacţia de descătuşare a româncei

LIVETEXT, Simona Halep - Maria Şarapova

Setul al treilea, 6-4 Halep!

5-4 Halep, Şarapova va servi pentru a rămâne în meci!

4-4, Şarapova  revine de la 0-30 şi egalează.

4-3 Halep.

3-2 Halep, Simona a avut mai multe mingi de 4-1, dar rusoaica a revenit.

2-1 Halep, care trece la conducere cu două jocuri la rând.

1-0 Şarapova, care începe cu break.

Setul al doilea, 6-1 pentru Halep

Simona face un set secund mult mai consistent, îşi ridică nivelul de joc, în vreme ce Şarapova continuă să ofere cadouri. Vom avea parte de un set decisiv, iar pentru rusoaică este al patrulea meci de la Roma în care joacă un al treilea set.

4-1 Halep, care se desprinde pentru prima dată la trei jocuri.

2-1 Halep, cu break în faţă.

1-0 Halep, care deschide din nou cu un break, după un joc lung.

Darren Cahill este chemat la marginea terenului pentru consiliere.

Setul unu, 6-4 pentru Şarapova

Şarapova câştigă primul set cu 6-4, după 47 de minute. Din cele 10 jocuri, au fost nouă breakuri şi un singur game câştigat de Şarapova pe serviciu, care a făcut diferenţa în cele din urmă.

5-4 Şarapova, Simona are nevoie să câştige şi pe serviciu un game, altfel va pierde setul.

4-3 Şarapova trece pentru prima dată la conducere după primul game câştigat cu serviciul în acest meci.

3-2 conduce Halep, sunt cinci breakuri consecutive în acest meci. Şarapova comite foarte multe duble greşeli şi greşeli neforţate.

2-1 Halep, după trei breakuri la rând.

1-0 pentru Simona Halep, care începe cu un break la 15.