România – Finlanda 1-1: egalul ruşinii! Echipa lui Iordănescu s-a făcut de râs. Cum poate ajunge, totuşi, la Euro 2016

0
România-Finlanda. Calcule - cum poate România să rateze calificarea. Anghel Iordănescu

România-Finlanda. Calcule - cum poate România să rateze calificarea. Tricolorii au fost încurajaţi de peste 54.000 de oameni, însă au obţinut un egal printr-un gol marcat în minutul 90+1 şi îi aşteaptă un meci pe viaţă şi pe moarte în Insulele Feroe (duminică, ora 19.00).

Rezultatul de pe „Arena Naţională“ a venit după ce Ungaria a învins Insulele Feroe, scor 2-1, iar Irlanda de Nord a trecut, acasă, de Grecia, scor 3-1.

6. Grecia 3 puncte

Dacă Hoban n-ar fi egalat, în minutul 90+1, atunci România ar fi căzut pe trei şi ar fi avut şanse minime de a ajunge direct la Euro 2016.

Aşa, după aceste rezultate, Irlanda de Nord e calificată la turneul final, în timp ce România şi Ungaria se bat pentru locul 2. Duminică, programul va fi aşa:

Insulele Feroe - România

Grecia - Ungaria

Finlanda - Irlanda de Nord

România-Finlanda. Calcule: cum poate România rata calificarea

Dacă bate în Insulele Feroe, România are asigurată calificarea la Euro 2016, indiferent de ce vor face ungurii. Altfel, dacă România nu va câştiga cu Feroe, e nevoie ca Ungaria să nu înregistreze un rezultat mai bun decât noi în Grecia pentru ca tricolorii să ajungă la Euro 2016.

VEZI GOLURILE MECIULUI

CITEŞTE ŞI:

Iordănescu, debusolat după al patrulea egal la rând.

Prima reacţie după egalul ruşinos de pe Arena Naţională

România, salvată de arbitru: scoţianul Craig Thomson s-a alăturat campaniei „Eu sunt 12“. Ce le-a făcut finlandezilor

---------------------

Min. 90+1 - GOOOL ROMÂNIA! A egalat Hoban.

Min. 88 - Fanii strigă „demisia, demisia“.

Min. 87 - Schimbare în echipa României: a ieşit Torje, a intrat Adi Popa.

Min. 86 - Pukki l-a depăşit pe Chiricheş, dar a intervenit Tătăruşanu şi a blocat şutul trimis spre poartă.

Min. 84 - Şutul lui Ring a trecut pe lângă poartă.

Min. 83 - Hamalinen a scăpat pe contraatac după corner pentru România, însă şutul său din interiorul careului a fost blocat de Chiricheş.

Min. 80 - Finlandezii au trecut pe lângă majorarea scorului. Aproape imediat, Pukki putea să facă 2-0.

Min. 75 - Keşeru a ratat altă ocazie mare după un corner.

*Ungaria conduce Feroe, scor 2-1, iar Irlanda de Nord are 3-0 cu Grecia. La aceste rezultate, România e pe locul 3 în grupa F.

Min. 72 - Finlandezii au scăpat central spre poarta României, Pukki a fost doborât în careu, însă arbitrul n-a acordat penalty, deşi faza părea a fi la limită. Reluările au arătat că centralul Thomson ar fi trebuit să dea penalty pentru Finlanda la intervenţia lui Dragoş Grigore.

*La aceste scoruri, România trebuie să câştige, în deplasare, în Insulele Feroe pentru a ajunge la Euro 2016.

Min. 69 - Schimbare în echipa României: a ieşit Stancu, a intrat Florin Andone.

Min. 68 - Imediat după deschiderea scorului, Finlanda a trecut pe lângă 2-0. La Budapesta, Ungaria a egalat Feroe.

Min. 67 - GOOOL FINLANDA! Stoperii României i-au permis lui Pukki să facă ce vrea, iar Pohjanpalo a marcat.

*Ungaria a egalat Feroe la Budapesta. La aceste scoruri, calificarea se va decide în ultima etapă.

Min. 60 - Schimbare în echipa României: a ieşit Chipciu, a intrat Maxim.

Min. 58 - Keşeru ratează a patra ocazie uriaşă în acest meci, balonul trimis de el fiind prins de portarul finlandez.

Min. 55 - Ghinion la poarta cu noroc: şutul lui Torje din afara careului a atins bara.

Min. 51 - Comentatorul TVR 1 remarcă faptul că atacăm la poarta cu noroc în care am marcat, anul trecut, o dată contra ungurilor şi de două ori contra Irlandei de Nord.

Min. 48 - Pukki a trimis cu capul spre poartă, însă Tătăruşanu a prins balonul fără probleme.

Min. 47 - Pukki a pătruns în careu şi a centrat periculos în

gura porţii, însă Tătăruşanu a reţinut balonul.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45 - Pauză: România - Finlanda 0-0. Cum Ungaria - Insulele Feroe e 0-1 după prima parte, tricolorii sunt calificaţi la Euro 2016.

Min. 43 - Găsit excelent de Sânmărtean, Keşeru a tras din interiorul careului, dar portarul finlandez a parat cu un reflex senzaţional.

*Min. 35 - Altă ocazie monumentală ratată de România: după o centrare excelentă a lui Chipciu de pe dreapta, Keşeru a luftat din mijlocul careului.

*Ungaria - Insulele Feroe 0-1 şi Irlanda de Nord - Grecia 1-0 după 37 de minute în celelalte două partide din grupa F.

Min. 21 - România „bombardează“ poarta Finlandei: Dragoş Grigore a trecut pe lângă deschiderea scorului după un nou corner.

Min. 16 - Două Ocazii monumentale pentru România: lovitura de cap a lui Bogdan Stancu din mijlocul careului a fost scoasă de sub transversală de portarul finlandez. Din cornerul ce a urmat, goalkeeper-ul oaspeţilor a mai avut o intervenţie decisivă.

*Rezultat incredibil la Budapesta: Ungaria e condusă de Insulele Feroe din minutul 11! Dacă Ungaria nu bate diseară, iar România câştigă, atunci tricolorii sunt calificaţi la Euro 2016.

Min. 8 - Ocazie mare pentru România: Stancu a nimerit bara după un corner.

Min. 1 - Ocazie uriaşă în secunda 41! Keşeru a trimis cu capul spre poartă după un corner, însă un fundaş finlandez a scos balonul de pe linia porţii.

Min. 1 - A început meciul.

----------------------

UPDATE 21.33 - Marica a avut un discurs elegant la adresa echipei naţionale cu puţine minute înainte de startul partidei cu Finlanda. „Adevărul“ a relatat aici declaraţiile atacantului.

-----------------------

UPDATE 21.23 - Meciul cu Finlanda a stabilit un record anunţat de FRF şi explicat de „Adevărul“ aici.

Irlanda de Nord – România 0-0, Ungaria – România 0-0 şi România – Grecia 0-0. După 270 de minute de fotbal la zero senzaţia generală e că a venit momentul ca Raţ şi compania să spargă gheaţa.

Iar dacă ne luăm după ceea ce s-a întâmplat de la începutul săptămânii până acum, cu deschiderea porţilor de către UEFA, cu interesul uriaş stârnit în jurul partidei, cu entuziasmul cu care oamenii au cumpărat toate biletele, nu ne putem aştepta decât la un singur deznodământ: victoria României cu Finlanda.

Un astfel de rezultat, coroborat cu un pas greşit făcut de Ungaria, acasă, cu Insulele Feroe, asigură calificarea tricolorilor la Euro 2016, primul turneu final după opt ani!

Dacă România câştigă şi Ungaria la fel, atunci ar mai fi nevoie de un punct, duminică, în Insulele Feroe pentru o calificare la gala fotbalului european de anul viitor.

Miza financiară e uriaşă

Pe lângă miza sportivă, există şi una financiare colosală. O eventuală calificare la Euro 2016 ar aduce, aproximativ, 20 de milioane de euro pentru Federaţia Română de Fotbal (FRF), după cum „Adevărul“ a explicat aici.

„Generalul“ iese la atac

Având în vedere toate aceste detalii, Anghel Iordănescu a lăsat precauţia deoparte şi atacă Finlanda cu tot ce are mai bun la ora actuală.

Selecţionerul a renunţat la aşezarea cu doi „închizători“ şi va folosi o tactică în care vor juca doi atacanţi, avansându-l pe Bogdan Stancu lângă Claudiu Keşeru.

Iată cum va arăta primul „11“ al României cu Finlanda, potrivit informaţiilor obţinute de Digi Sport:

Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, D. Grigore, Raţ - Hoban - Torje, Sânmărtean, Chipciu - Keşeru, Stancu.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări desfăşurarea meciului, minut cu minut, în format livetext!