VIDEO Rapid-Steaua 1-1 / Derby plin de incidente, cu bătăi între jucători şi cu scaune aruncate din tribune pe teren

0
Steaua mai trebuie să aştepte până când va deveni matematic campioană FOTO Răzvan Păsărică

Derby-ul Rapid-Steaua din etapa a 26-a din Liga I s-a terminat nedecis, scor 1-1, la capătul a unui meci plin de incidente cauzate de suporterii Rapidului, care au aruncat cu obiecte în teren şi l-au determinat pe arbitru să întrerupă jocul mai bine de zece minute.

Ovidiu Herea: „S-a aruncat cu scaune? Nu am văzut. Se întâmplă!“

Alexandru Chipciu: „M-am amuzat că rapidiştii ne-au chemat pe teren, iar apoi au tras de timp“

Daniel Pancu: „Ne simţim naufragiaţi la Rapid“

Giuleştenii au fost sancţionaţi de către Jandarmerie

Dănuţ Perjă: „Ne aşteptăm la suspendare“

Andrei Prepeliţă: „Noi am venit să jucăm, să câştigăm şi să nu intrăm în vreun conflict“

Salvarea Rapidului întârzie. Gruia Stoica: „Nu am avut timp să discut cu Copos“

Min. 90+8 Meciul se încheie la egalitate, scor 1-1.

Min. 90+6 Bară pentru Steaua: Alex Chipciu trimite cu capul mingea în bară şi rapidiştii scapă cu faţa curată.

Min. 90+4 Emil Dică iese de la Rapid, intră Ioniţă II.

Min. 90+2 Tătăruşanu are o ieşire hazardată la o centrare a Rapidului, iar Ioniţă şutează spre poarta oaspeţilor, mingea fiind respinsă în corner de stelişti.

Arbitrul întâlnirii a decis că meciul se poate relua după 10 minute de întrerupere.

Sebastian Colţescu a oprit partida şi i-a trimis pe jucători la cabine.

Din tribune se aruncă în teren cu scaune, brichete şi monede.

Min. 82 După golul lui Bourceanu, fanii giuleşteni au aruncat cu o brichetă în capul lui Chiricheş, gest care a încis spiritele între jucătorii celor două echipe, care s-au luat la bătaie.

Min. 81 Steaua restabileşte egalitatea prin Bourceanu, care a şutat puternic din afara careului de 16 metri, iar mingea, deviată de un fundaş rapidist, intră în poarta lui Pecanha.

Min. 78 La Rapid iese Mihai Roman, accidentat, care este înlocuit de Alexandru Coman.

Min. 75 Timpul se scurge în favoarea Rapidului, steliştii nu reuşesc să pună în pericol poarta gazdelor.

Min. 66 Rada face şi el prima schimbare la Rapid: iese Pancu şi intră Alexandru Ioniţă.

Min. 62 Ultima schimbare la Steaua: iese Rusescu, intră Iancu.

Min. 46 A început repriza a doua. La Steaua a intrat Prepeliţă în locul lui Tănase.

Min. 45 S-a încheiat prima repriză cu scorul de 1-0. Steaua a atacat în minutele de final cu toate liniile, dar apărarea giuleşteană a fost de netrecut.

Min. 40 Steaua împinge jocul spre poarta Rapidului, care se apără supraaglomerat.

Min. 31 Rusescu ratează prima mare ocazie pentru Steaua: Latovlevici centrează, Rusescu deviază mingea cu capul, dar Pecanha prinde mingea în doi timpi.

Min. 21 Steaua face prima schimbare: iese Georgievski, intră Tatu. Jocul Stelei nu se leagă deloc, Rapidul rămâne în ofensivă şi după deschiderea scorului.

Min. 9 Herea a marcat cu un şut superb din lovitură liberă de la 17 metri, execuţie care l-a lăsat fără replică pe Tătăruşanu.

Min. 1 Partida a început cu câteva minute întârziere din cauza fumigenelor şi petardelor pe care fanii rapidişti le-au aruncat în teren.

Steaua nu are suporteri pe stadionul "Valentin Stănescu".

Rapid: Pecanha - Voicu, Oros, Abrudan, Vasile - E. Dică, Grigore - Roman, Grigorie, Herea - Pancu. Antrenor: Marian Rada.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.