Simona Halep a învins-o pe Madison Keys la capătul unui meci senzaţional şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon

0

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA, a învins-o pe Madison Keys (Statele Unite), a noua favorită a competiţiei şi poziţia a noua în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, scor 6-7, 6-4, 6-3.

Simona Halep va juca în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon cu nemţoaica Angelique Kerber (locul 4 WTA), care s-a impus astăzi în faţa japonezei Misaki Doi (locul 49 WTA) în două seturi: 6-3, 6-1.

Prima declaraţie a Simonei Halep după calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon

Setul al III-lea

Halep - Keys 6-3: Game şi set! Halep reuşeşte calificarea în sferturi.

Halep - Keys 5-3: Madison câştigă un game lejer pe propriul serviciu, dar Simona va servi pentru accederea în sferturile de finală.

Halep - Keys 5-2: Simona e la un singur game de câştigarea unui meci incredibil.

Halep - Keys 4-2: Simona îşi trece în cont al doilea break.

Halep - Keys 3-2: Game la zero obţinut de Halep, iar Keys acuză crampe musculare la piciorul drept.

Halep - Keys 2-2: Jucătoarea din SUA câştigă la 15 un game în care Simona ar fi putut profita de serviciul mai slab al adversarei.

Halep - Keys 2-1: Halep revine de la 0-30 şi trece în avantaj din nou.

Halep - Keys 1-1: Şansă de break ratată de Halep în acest game, iar Madison reuşeşte să restabilească egalitatea.

Halep - Keys 1-0: Simona începe în forţă setul decisiv.

Setul al II-lea

Halep - Keys 6-4: Simona reuşeşte break-ul în ultimul game al setului şi trimite meciul în decisiv.

Halep - Keys 5-4: Halep serveşte impecabil în acest game şi nu cedează niciun punct.

Halep - Keys 4-4: Americanca reuşeşte să restabilească din nou egalitatea.

Halep - Keys 4-3: Patru mingi de break salvate de Halep şi un game adjudecat cu revenire de la 0-40.

Halep - Keys 3-3: Keys reuşeşte să câştige propriul game de serviciu, iar jocul este în continuare echilibrat.

Halep - Keys 3-2: Simona profită de trei greşeli neforţate făcute de Madison şi trece în avantaj.

Halep - Keys 2-2: Simona a făcut break-ul.

Halep - Keys 1-2: Game la zero de aceasta dată pentru constănţeancă pe propriul serviciu.

Halep - Keys 0-2: Halep a avut 30-15 pe serviciul advers, dar Keys găseşte o lovitură câştigătoare urmată de un as.

Halep - Keys 0-1: Simona nu îşi revine după finalul primului set şi Madison reuşeşte break-ul.

Setul I

Halep - Keys 6-7: Primul set îi revine americancei după 46 de minute, cu 7-5 în tie-break.

Halep - Keys 6-6: Nici a doua oară Halep nu reuşeşte să profite de avantajul serviciului pentru a închide setul şi se ajunge în tie-break.

Halep - Keys 6-5: Break reuşit de Halep!

Halep - Keys 5-5: Break reuşit de Keys după patru mingi de set ratate de Halep.

Halep - Keys 5-4: Prima minge de break a partidei aparţine româncei.

Halep - Keys 4-4: Game la zero obţinut de Halep, primul din acest meci.

Halep - Keys 3-4: Madison încheie game-ul cu un as, singurul punct câştigat de Simona venind după o dublă greşeală.

Halep - Keys 3-3: Halep comite a doua eroare neforţată din meci, dar se redresează imediat cu un serviciu puternic returnat de Keys în fileu.

Halep - Keys 2-3: Primul game care ajunge în prelungiri, dar până la urma Keys s-a descurcat bine cu serviciul.

Halep - Keys 2-2: Halep îşi face serviciul şi meciul rămâne echilibrat.

Halep - Keys 1-2: Madison a servit bine, Simona a reuşit o lovitură direct câştigătoare prin care s-a apropiat la 30-40, dar Keys încheie simplu jocul, din apropierea fileului.

Halep - Keys 1-1: Halep îşi fructifică şi ea serviciul. Nicio şansă de break până acum.

Halep - Keys 0-1: Meciul a început cu jucătoarea americană la serviciu.

Învigătoarea meciului dintre Simona Halep şi Madison Keys va juca în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon cu nemţoaica Angelique Kerber (locul 4 WTA), care s-a impus astăzi în faţa japonezei Misaki Doi (locul 49 WTA) în două seturi: 6-3, 6-1.

Halep şi Keys vor evolua în primul meci de pe terenul 1. Halep şi Keys s-au mai întâlnit de două ori, în 2014, scorul fiind egal, 1-1.

Preşedintele COSR, Alin Petrache, crede că Simona Halep va merge la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în ciuda ameninţărilor privind virusul Zika, pentru că un ţânţar nu o poate da la o parte pe cea mai bună jucătoare de tenis din România de la câştigarea unei medalii.

"Am discutat cu George Cosac, voi discuta şi cu Simona Halep. Simona este un sportiv important, mare şi nu cred că un ţânţar de talia acelui Zika, având în vedere că ne aflăm la sfârşitul toamnei, începutul iernii în Brazilia, ne va mai deranja foarte tare. Sunt sigur că un ţânţar sau alte lucruri care se pot întâmpla acolo în Brazilia nu te pot da la o parte de la câştigarea unei medalii atât de importante. Deocamdată nu sunt şi alţi sportivi, nu am discutat cu nimeni, doar ceea ce a declarat Simona", a afirmat, luni, Petrache. Simona Halep a declarat, săptămâna trecută, după ce s-a calificat în turul doi la Wimbledon, că este foarte îngrijorată din cauza virusului Zika şi că la finalul turneului din Anglia se va hotărî, după ce va discuta cu medici, dacă va participa sau nu la Jocurile Olimpice.