LIVETEXT Halep - Serena Williams: Simona, învinsă în minimum de seturi în sferturile Australian Open

0
Afis

De la ora 10.00, se dispută cel mai aşteptat meci din sferturile Australian Open, proba feminină. Va fi episodul cu numărul 12 dintr-o rivalitate începută acum 11 ani.

SETUL II

6-3 Williams: BREAK, GAME, SET, MECI

5-3 Williams: Serena şi-a făcut serviciul la zero.

4-3 Williams: BREAK! Serena s-a dus la 40-0, a avut trei mingi de break, dar Simona a egalat! La deuce#1, Serena a avut avantaj, dar românca a egalat din nou. La deuce#2, iarăşi avantaj Serena, anulat, din nou, de Simona. La deuce#3, încă o minge de break pentru Williams, a 6-a, valorificată de această dată.

3-3: Williams şi-a făcut serviciul la 30.

3-2 Halep: RE-BREAK! Egalitate până la 30, apoi Serena a luat două puncte la rând şi a câştigat game-ul pe serviciul adversarei.

3-1 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 pe serviciul americancei şi a valorificat prima minge de break.

2-1 Halep: RE-BREAK! Williams a câştigat pe serviciul Simonei, la 30.

2-0 Halep: BREAK! Profitând şi de o dublă greşeală a adversarei, Simona s-a dus la 40-0. Şi a luat game-ul pe serviciul Serenei, la 15.

1-0 Halep: Simona s-a dus la 40-30, dar a fost egalată. La deuce#1, din nou, românca s-a dus în frunte, având avantaj, dar a fost iarăşi egalată. La deuce#2, avantaj Halep, dar, din nou, s-a restabilit egalitatea. La deuce#3, avantaj Halep, valorificat de această dată.

Serveşte Halep.

------------------------------------------------

SETUL I

6-3 Williams: GAME, SET! Americanca şi-a făcut serviciul la zero şi a rezolvat setul în 35 de minute.

5-3 Williams: Simona şi-a făcut serviciul la zero.

5-2 Williams: Serena şi-a făcut serviciul la 15.

4-2 Williams: BREAK! Simona s-a dus la 40-30, dar Serena a egalat după o dublă-greşeală a româncei. La deuce#1, Halep a avut avantaj, dar a fost egalată din nou. La deuce#2, Serena a trecut în avantaj, dar, de această dată, Simona a restabilit egalitatea. La deuce#3, din nou, Williams în avantaj, valorificat de această dată.

3-2 Williams: Egalitate până la 30. Apoi, Serena a luat două puncte la rând şi şi-a făcut serviciul.

2-2: Halep şi-a făcut serviciul uşor, la 15.

2-1 Williams: REBREAK! Simona a câştigat pe serviciul adversarei la 30.

2-0 Williams: BREAK! Simona s-a dus la 40-30, dar Serena a egalat. Apoi, americanca a avut avantaj la deuce#1 şi l-a valorificat imediat.

1-0 Williams: Serena şi-a făcut serviciul la 30.

*A început meciul.

------------------------------------------------------

UPDATE 10.11 - Serena Williams a câştigat tragerea la sorţi. Şi a ales să servească prima.

UPDATE 10.09 - Cele două jucătoare au intrat pe teren.

Simona Halep (2 WTA) şi Serena Williams (11 WTA) au atins un nivel atât de înalt, încât şase din ultimele lor şapte întâlniri directe s-au produs în sferturile, semifinalele şi finalele unor turnee importante.

Iar astăzi, cele două jucătoare se vor înfrunta pentru a patra oară la rând într-un Grand Slam. Va fi primul meci după acel ultim act de la Wimbledon 2019, în care „Simo“, pur şi simplu, şi-a surclasat adversara, 6-2, 6-2, în doar 53 de minute.

Astăzi, în sferturile de la Australian Open, mizele sunt uriaşe: o prezenţă în careul de aşi, plus un cec în valoare de 653.225 de dolari americani.

Serena Williams are deja opt prezenţe în semifinalele Australian Open, turneu pe care l-a câştigat de şapte ori (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017).

Simona Halep are două semifinale la Melbourne, în 2018 şi 2020. Prima dată, a trecut de Kerber, dar a fost învinsă de Wozniacki, în meciul pentru trofeu. A doua oară, anul trecut, s-a oprit în semifinale, după o partidă cu Garbine Muguruza.

Halep şi Serena s-au întâlnit de 11 ori până acum, americanca având 9-2, după cum se poate vedea mai jos:

*2011 (Wimbledon, turul II): 3-6, 6-2, 6-1 Serena Williams

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Simona Halep - Serena Williams, în format livetext!