LIVETEXT Halep face cel mai bun meci de la Australian Open şi o spulberă pe Venus

0
Halep

Simona Halep, locul I WTA, finalista ediţiei trecute, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-3, pe americanca Venus Williams, locul 36 WTA, calificându-se în optimile de finală ale Australian Open.

SETUL II

*6-3 Halep: GAME, SET, MECI!

*5-3 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*4-3 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

*3-3: Halep şi-a făcut serviciul la 15.

*3-2 Williams: Venus şi-a făcut serviciul la 30.

*2-2: Game alb luat de Halep pe serviciul ei.

*2-1 V. Williams: Halep a avut mingi de break la 40-30 şi la deuce#1. La deuce#2, Williams şi-a făcut serviciul.

*1-1: RE-BREAK! Williams s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de break. Primul game luat de americanca de 38 de ani, după şase pierdute la rând.

*1-0 Halep: BREAK! Venus a condus cu 40-15, dar Simona a luat patru puncte la rând şi a făcut break la deuce#1.

*Serveşte Williams.

-------------------------

SETUL I

*6-2 Halep: GAME, SET! Simona a avut minge de set la 40-30, dar Venus a salvat-o. Apoi, americanca a avut minge de break la deuce#1, dar Halep a egalat. La deuce#2, Halep şi-a făcut serviciul şi a luat primul set.

*5-2 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-30 şi a valorificat imediat mingea de break.

*4-2 Halep: Venus a avut două mingi de break la 40-15 pe care Simona le-a salvat. Apoi, americanca a avut şanse de break la deuce#1 şi deuce#2, dar, din nou, Simona a rezistat. La duece#3, Halep şi-a făcut serviciul.

*2-2: Halep s-a dus la 40-0, înainte de a-şi face serviciul la 30.

*2-1 V. Williams: Halep a avut două mingi de break la 40-15, dar Venus a luat trei puncte la rând şi şi-a făcut serviciul la deuce#1.

*1-1: Game alb luat de Halep.

*1-0 V. Williams: Simona a avut minge de break la deuce#1, dar Venus şi-a făcut serviciul la deuce#3.

*Serveşte Venus Williams.

----------------------------

UPDATE 10.15 - Meciul va începe în câteva secunde.

UPDATE 10.08 - Cele două jucătoare au ieşit pe teren în aplauzele publicului.

-----------------------------

Simona Halep a trecut după două partide de mare luptă de Kaia Kanepi (71 WTA) şi de Sofia Kenin (37 WTA), de fiecare dată având nevoie de trei seturi pentru a învinge.

Mulţi sunt de părere că aceste dueluri care au intrat în decisiv au fost chiar benefice pentru Simona, în condiţiile în care ea a revenit după accidentare, fără să aibă meciuri în picioare.

Cert e că, astăzi, de la ora 10 dimineaţă (Eurosport), Halep o va înfrunta pe Venus Williams, o jucătoare care bate spre 39 de ani şi pe care a învins-o mereu scurt, fără probleme, în precedentele două partide.

*2018 (Montreal): 6-2, 6-2 Halep

*2015 (Roma): 6-2, 6-1 Halep

*2013 (Tokyo): 4-6, 7-5, 6-3 Williams

*2012 (Roma): 6-3, 6-4 Williams

*2012 (Madrid): 6-1, 4-6, 7-6 Williams

Dacă tradiţia s-ar respecta şi astăzi, pentru Halep ar urma un duel cu Serena Williams (16 WTA) în optimi. Serena e deja în această fază, după ce a trecut la pas de de ucraineanca Yastremska (57 WTA), scor 6-2, 6-1.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep - V. Williams!