Săru’ mâna, Simona: Halep a fost la o minge de eliminare, dar a făcut meciul anului şi e în semifinalele French Open

0

Simona Halep (4 WTA) i-a scos tenisul din cap lui Svitolina (6 WTA). În setul doi, ucraineanca a avut 5-1, dar s-a ajuns la tie-break. Aici, Svitolina a avut minge de meci, dar românca a apărat-o şi a egalat scorul la 1. În decisiv, Halep şi-a spulberat adversara: 6-0!

Simona Halep a avut nevoie de o revenire fantastică, aproape ireală, pentru a trece de Elina Svitolina, scor 3-6, 7-6, 6-0.

Meciul a durat două ore şi opt minute şi a adus şi revanşa Simonei în faţa jucătoarei cu care a pierdut finala de la Roma.

În semifinale, Halep o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia, 3 WTA). Aceasta a trecut, în sferturi, de Caroline Garcia (Franţa, 27 WTA), scor 7-6, 6-4.

CITEŞTE ŞI:

*Halep, în al 9-lea cer: „Nici eu nu ştiu cum am revenit în acest meci!“. Primele declaraţii după o victorie fabuloasă

*CTP a fost sigur tot timpul de victoria lui Halep: „N-am crezut în niciun moment că va pierde“. Cum şi-a dat seama

*Halep la French Open: Simona revine joi pe teren la Paris. S-a stabilit ora meciului din semifinale cu Pliskova

*Ilie Năstase explică victoria lui Halep: „De aceea, Simona a reuşit revenirea“. Cum vede duelul cu Pliskova

*Svitolina ştie de ce a pierdut: prima reacţie a jucătoarei care era la o minge de o semifinală la French Open

-------------------------

SETUL III

*6-0 Halep, GAME, SET, MECI! Simona a făcut game alb şi a luat ultimul punct cu un as.

*5-0 Halep: BREAK! Simona s-a impus pe serviciul adversarei la 15.

*4-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*3-0 Halep: BREAK! Halep s-a dus la 40-0 pe serviciul adversarei, dar Svitolina a egalat. La deuce#1, Elina a avut minge de game, apărată de Halep. La deuce#2, altă minge de break pentru Halep, valorificată de această dată.

*2-0 Halep: La 15-0, Simona a comis o greşeală dublă, dar şi-a făcut serviciul la 30.

*1-0 Halep: BREAK! Halep s-a dus la 40-0 pe serviciul adversarei şi a luat game-ul la 30.

8-6 Halep

*6-6: Halep s-a dus la 40-0, dar Svitolina a egalat. La deuce#1, Simona a avut a patra minge de break, dar Elina a salvat-o. La deuce#2, Svitolina şi-a făcut serviciul.

*6-5 Halep: Egalitate până la 40-40. La deuce#1, Simona a avut un retur fantastic pe serviciul doi şi a trecut în avantaj, după care şi-a făcut serviciul la punctul următor.

*5-5: REBREAK! Halep s-a dus la 40-0 şi a valorificat a doua minge de break.

*5-4 Svitolina: Svitolina s-a dus la 30-0, dar Halep a egalat. Simona a avut minge de game la 40-30, dar Elina a făcut 40-40. La deuce#1, Halep a servit primul as, dar Svitolina a egalat din nou. La deuce#2, altă minge de game pentru Simona, valorificată.

*5-3 Svitolina: REBREAK! Halep s-a dus la 30-0, dar Svitolina a egalat. La 40-30, Simona a avut minge de break, valorificată.

*5-2 Svitolina: Halep şi-a făcut serviciul la zero.

*5-1 Svitolina: Svitolina s-a dus la 30-0, dar Halep a egalat. Apoi, ucraineanca a avut minge de game, dar Simona a venit la fileu şi a egalat. La deuce#1, Svitolina a avut altă minge de game pe care Halep a salvat-o. La deuce#2, altă minge de game pentru ucraineanca, valorificată de această dată.

*4-1 Svitolina: BREAK! Elina s-a dus la 40-0 pe serviciul Simonei şi a valorificat prima minge de break.

*3-1 Svitolina: Game alb pentru Elina.

*2-1 Svitolina: Egalitate până la 30-30, apoi Halep a avut minge de game, dar s-a făcut 40-40. La deuce#1, Halep a avut altă minge de game pe care a valorificat-o.

*2-0 Svitolina: Game alb pentru Elina.

*1-0 Svitolina: BREAK! La 15-15, Simona a comis o greşeală dublă. N-a dezarmat însă şi s-a dus la 40-30. Ucraineanca a egalat. La deuce#1, Svitolina a avut minge de break pe care a valorificat-o.

*Serveşte Halep.

-----------------------------

SETUL I

*6-3 GAME, SET Svitolina: Svitolina a revenit de la 0-30 şi a avut altă minge de set la 40-30 pe care Halep a apărat-o. La deuce#1, Svitolina a avut a treia minge de set pe care, de această dată, a valorificat-o.

*5-3 Svitolina: Halep şi-a făcut serviciul la 15.

*5-2 Svitolina: RE-BREAK! Halep s-a dus la 40-15 pe serviciul lui Svitolina, dar ucraineanca a apărat ambele mingi de break. La deuce#1, Halep a avut altă minge de break pe care a valorificat-o.

*5-1 Svitolina: Svitolina s-a dus la 30-0 pe serviciul lui Halep, dar românca a egalat. La 40-30, Elina a avut minge de break şi de set pe care Simona a apărat-o. La deuce#1, Halep a avut minge de game, dar a trimis în fileu. La deuce#2, Simona a avut altă minge de game, dar nici pe aceasta n-a valorificat-o. La deuce#3, o nouă minge de game pentru Simona, de această dată valorificată.

*5-0 Svitolina: Simona s-a dus la 40-15 , dar a ratat cele două mingi de break. La deuce#1, românca a avut altă minge de break, dar a trimis în fileu. La deuce#2, Svitolina a comis o dublă greşeală, dar Halep a ratat şansa break-ului, din nou, la punctul următor. La deuce#3, Svitolina a trecut în avantaj, dar Halep a egalat. La deuce#4, Svitolina a avut altă minge de game pe care a valorificat-o.

*4-0 Svitolina: BREAK! Elina s-a dus la 40-15, dar Simona a egalat. La deuce#1, ucraineanca a avut minge de break, din nou, pe care, de această dată, a valorificat-o.

*3-0 Svitolina: Ucraineanca a fost egalată de la 40-30. La deuce#1, Simona a avut minge de break, apărată de adversara ei. La deuce#2, ucraineanca a avut minge de game pe care a valorificat-o, după ce Halep a trimis în fileu.

*2-0 Svitolina: BREAK! Simona a revenit de la 0-30 şi 15-40. Apoi, la deuce#1, Elina s-a impus pe serviciul doi al Simonei.

*1-0 Svitolina: Ucraineanca şi-a făcut serviciul la zero.

------------------------

UPDATE 15.02 - Halep şi Svitolina au intrat pe teren pentru a-şi face încălzirea.

UPDATE 14.37 - Meciul Djokovici - Thiem s-a încheiat, după cum „Adevărul“ a scris aici, aşa că duelul Halep - Svitolina va începe la ora programată, 15.00.

----------------------

Simona Halep a jucat finala la French Open în 2014, atunci când a fost învinsă de Maria Şarapova în trei seturi.

De atunci, românca a avut o eliminare în turul II, în 2015, şi o alta în optimi, anul trecut. Aflată acum în sferturi, constănţeanca de 25 de ani e în pole-position nu doar pentru a egala performanţa din 2014, ci chiar pentru a câştiga, în premieră, un trofeu de Mare Şlem.

Teoretic, meciul Simonei ar trebui să înceapă la ora 15.00. Aproape sigur însă, startul partidei va fi amânat pentru după ora 16.00, în condiţiile în care, pe acelaşi teren, confruntarea Thiem – Djokovici e abia în setul doi, după ce Thiem l-a luat pe primul.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep – Svitolina!