Halep, în finala de la Dubai: Filmul unui meci dominat categoric cu Brady

0

Simona Halep (2 WTA) a avut o prestaţie solidă în semifinalele turneului de la Dubai, obţinând o victorie categorică în doar 62 de minute.

SETUL II

*6-0 Halep: GAME, SET, MECI! 6-2, 6-0 în 62 de minute.

*5-0 Halep: BREAK! Simona s-a impus pe serviciul adversarei la 15.

*4-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*3-0 Halep: BREAK! Simona a irosit primele două mingi de break la 40-15, însă a valorificat-o pe a treia la deuce.

*2-0 Halep: Simona a ratat prima minge de 2-0 la 40-30, însă, la deuce, a valorificat-o pe a treia.

*1-0 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

*Serveşte Brady.

--------------------------------------------------------

SETUL I

*6-2 Halep: GAME, SET! Simona s-a dus la 40-30 şi a valorificat prima minge de set.

*5-2 Halep: Brady şi-a făcut serviciul la 30.

*5-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*4-1 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat a doua minge de break.

*3-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la zero.

*2-1 Halep: Game extrem de disputat! Brady s-a dus la 40-15, însă Halep a egalat. La deuce, americanca a valorificat a doua minge de 2-1.

*2-0 Halep: Brady a avut două mingi de re-break la 40-15, însă Simona le-a salvat pe ambele. La deuce, românca a irosit primele două mingi de 2-0, dar a valorificat-o pe a treia.

*1-0 Halep: BREAK! Simona a fost condusă cu 40-15, însă a revenit şi a câştigat game-ul la deuce#1.

*A început meciul. Serveşte Brady.

*Halep şi Brady au ieşit pe teren pentru a face încălzirea.

---------------------------------------------

Simona Halep şi-a depăşit deja performanţa de anul trecut la Dubai Tennis Championships, atingerea sferturilor, aşa că a scăpat de presiunea clasamentului.

Astăzi însă, în semifinale, „Simo“ se va duela cu o jucătoare cu care, deşi are două victorii în două întâlniri, a avut mereu meciuri grele. Vorbim despre americanca Jennifer Brady (52 WTA) care, inclusiv, recent, la Australian Open, a chinuit-o pe Halep într-un prim set extrem de disputat în care a cedat abia la tiebreak. Apoi însă, românca s-a distrat cu Brady (7-6, 6-1) şi şi-a continuat parcursul la Melbourne.

Dacă şi astăzi va fi la fel, iar Halep va obţine a treia victorie cu americanca de 24 de ani, sâmbătă (cel mai probabil de la ora 17.00), Simona va evolua în a doua ei finală la Dubai, după cea pe care a câştigat-o în 2015.

Învingătoarea meciului Halep - Brady va juca în ultimul act, cu Rybakina (19 WTA).

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep - Brady, care va începe după ora 17.35.