Dezastru la Veszprem: Oltchim a condus tot meciul, a câştigat partida, dar a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor

0
Allison Marie Pineau (C) înscrie FOTO Afp

Oltchim a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor, deşi a condus tot meciul disputat la Veszprem, contra lui Gyor. Vâlcencele au câştigat partida cu 25-24, dar unguroaicele merg mai departe, graţie victoriei la două goluri diferenţă obţinută în tur, la Bucureşti.

Oltchim a jucat foarte curajos la Veszprem, contra lui Gyor, reuşind un joc impecabil din punct de vedere tactic în primele 50 de minute. Diferenţa de scor a fost în minutul 51 de şase goluri în favoarea oaspetelor, dar au urmat cinci minute de coşmar pentru vâlcence, care nu au mai marcat deloc, în timp ce gazdele au punctat la fiecare fază de atac, ducând scorul la 24-25 în minutul 59.

Finalul a fost dramatic, deoarece Oltchim a ratat cu nonşalanţă propriul atac, Oana Manea greşind copilăreşte o pasă simplă. Unguroaicele au recuperat balonul şi au tras de timp până la finalul timpului regulamentar, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 25-24 pentru Vâlcea, care a ratat, însă, calificarea în finală.

Oltchim ratează calificarea în finală, deşi învinge pe Gyor cu 25-24.

Min. 51 Gyor reduce din diferenţă: 18-23

Min. 50 Meiroşu înscrie de la 7 metri: 17-23. Ambele echipe joacă cu un om în minus

Min. 50 Locke reduce din diferenţă: 17-22

Min. 49 Bulatovici marchează cu un trasor de la 9 metri: 16-22

Min. 48 Gorbicz ratează de la 7 metri, o premieră în acest meci

Min. 47 Pineau înscrie pentru 21-16

Min. 46 Managarova reface diferenţa de patru goluri în inferioritate numerică: 16-20

Min. 45 Radicevici reduce din diferenţă: 16-19

Min. 43 Barbosa înscrie din nou pe contraatac şi antrenorul lui Gyor cere time-out: 15-19

Min. 39 Gorbicz înscrie de la 7 metri pentru 15-18

Min. 38 Barbosa înscrie şi ea pe contraatac: 14-18

Min. 37  Radicevici înscrie pe contraatac: 14-17

Min. 36 Locke face 13-17

Min. 35 Barbosa duce scorul la 17-12

Min. 34 Gorbicz reduce din diferenţă din 7 metri: 12-16

Min. 33 Managarova duce scorul la 16-11 pentru Oltchim, cea mai mare diferenţă de scor

Min. 32 Oana Manea înscrie al cincelea ei gol în această partidă: 11-15

Min. 31 Gyor reduce din diferenţă: 11-14

Min. 31 A început repriza a doua

Min. 30 Prima repriză s-a încheiat cu 14-10 pentru Oltchim, scor la care vâlcencele sunt calificate în finală

Min. 28 Manea înscrie şi Oltchim face 14-10, scorul pauzei

Min. 27 Jovanovici face 13-10 pentru Oltchim pe contraatac

Min. 26 Adina Meirosu înscrie de la 7 metri: 10-12

Min. 25 Unguroaicele marchează şi ele: 10-11.

Min. 17 Barbosa marchează pentru 8-4 şi scoate o eliminare pentru Amorim

Min. 16 Pineau a marcat pentru 7-4 pentru Oltchim, moment în care antrenorul gazdelor cere time-out.

Min. 15 Manea marchează, dar arbitrii nu validează golul din cauză că Manea a călcat semicercul.

Min. 11 Gorbicz reduce din diferenţă din 7 metri: 4-6

Min. 10 Oltchim marchează din nou pe contraatac: 3-6

Min. 8 Bulatovici înscrie de la 7 metri: 2-5. Gyor joacă în inferioritate numerică

Min. 7 Brădeanu înscrie când Oltchim e în inferioritate numerică

Min. 6 Amorim reduce din diferenţă: 2-3

Min. 5 Manea marchează din nou: 1-3

Min. 3 Oana Manea scapă pe contraatac şi înscrie cu boltă: 2-1 pentru Oltchim

Min. 3 Amorim a egalat cu un şut bombă de pe linia de 9 metri

Min. 1 Oltchim a început partida cu un gol. Nechita a deschis scorul la Veszprem în secunda 30 a meciului, după un contraatac fulger al vâlcencelor.

Petre Berbecaru, preşedintele Oltchimului, este foarte încrezător înaintea debutului meciului de la Veszprem, în ciuda faptului că unguroaicele au învins la Bucureşti cu 24-22 şi în ciuda faptului că gazdele vor avea în tribune peste 5.000 de susţinători fanatici.

"Ne vom juca şansa până la capăt. Eu le-am zis fetelor că mă pregătesc pentru organizarea finalei. Am văzut determinare la ultimul antrenament şi sper că iubitorii handbalului vor vedea un meci foarte bun şi o calificare mult aşteptată. Merg pe mâna Katarinei (n.r. Bulatovici), ea a jucat mai multe finale în carieră, are experienţă foarte mare şi sunt sigur că va trage echipa după ea. Sunt optimist, şi fetele sunt la fel de optimiste. Am primit foarte multe telefoane de încurajare. Mi-aş dori tare mult să răsplătim încrederea tuturor celor care au fost alături de noi", a spus Berbecaru la DigiSport 1.

Şi antrenorul Oltchimului, Jakob Vestergaard, este la fel de optimist ca Petre Berbecaru, aducând ca exemplu un meci de pe vremea când antrena pe Viborg, în 2010, când echipa daneză a învins în Ungaria pe Gyor şi s-a calificat în finala Ligii Campionilor. "Am mai trecut prin ceva asemănător cu Viborg, am întors o înfrângere tot la două goluri avans. Şi acolo erau handbaliste valoroase, şi la Vâlcea sunt, nu văd de ce nu se poate repeta istoria"

Aproape 100 de suporteri ai Oltchimului sunt prezenţi în tribunele sălii din Veszprem, unde se va desfăşura partida Gyor-Oltchim. Aceştia au pătruns în arenă cu aproximativ o oră înainte de startul jocului.

Gyor-Oltchim va începe la orele 20.00 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 1.