CM 2014. VIDEO Primul sfert de finală al Cupei Mondiale: Franţa - Germania 0-1, Hummels a adus victoria nemţilor!

0
Hummels (dreapta) a deschis scorul  FOTOGRAFII Reuters

Germania a învins Franţa cu 1-0 şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale. Meciul a avut loc pe stadionul "Maracana", din Rio de Janeiro, şi a fost arbitrat de argentinianul Nestor Pitana.

Franţa şi Germania s-au mai întâlnit de două ori la Cupa Mondială, în semifinalele din 1982 şi 1986, şi de fiecare dată au câştigat germanii.

Şi acum Germania a eliminat Franţa, graţie golului marcat de Mats Hummels în minutul 13 al meciului. Fundaşul a înscris cu o lovitură de cap plasată sub transversală, fază care avea să decidă meciul de pe Maracana.

Vezi aici rezumatul video al meciului Germania - Franţa

Finalul jocului a fost palpitant. Germanii au ratat de două ori şansa golului, la şuturile lui Schurrle, în vreme ce Benzema a irosit o ocazie mare, prin Benzema, în prelungirile partidei. Şutul atacantului a fost respins de Neuer, iar "cocoşiI" au părăsit Cupa Mondială.

Germania va juca în semifinale împotriva Braziliei, care a câştigat cu 2-1 meciul contra Columbiei.

Echipele de start

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sahko, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Valbuena, Benzema, Griezmann. Antrenor: Didier Deschamps

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Schweinsteinger, Kroos, Khedira - Muller, Klose, Ozil. Antrenor: Joachim Low.

Livetext, ora 19.00

Minutul 7 Şut al lui Benzema, pe lânga poarta lui Neuer.

Min. 11 Hummels a intervenit excelent la centrarea lui Griezmann pentru Benzema.

Min. 13 Gool Germania! Hummels a deschis scorul cu o lovitură de cap perfect plasată sub transversală. Centrarea a venit de la Kroos, iar Hummels s-a desprins de lângă Varane.

hummels foto reuters

Minutul 24 Germanii au cerut penalty la duelul dintre Klose şi Debuchy. Arbitrul argentinian a făcut semn că jocul poate continua, spre disperarea lui Miroslav Klose.

Min. 33 Şi Muller a vrut penalty, după un contact cu acelaşi Debuchy.

Min. 34 Ocazie mare a Franţei. Şutul lui Griezmann a fost respins în faţă de Neuer, dar Benzema n-a putut împinge mingea în poartă.

Min. 43 Şi francezii au cerut o lovitură de pedeapsă, la un presuspus henţ făcut de Hummels după lovitura de cap a lui Benzema.

Repriza a doua

Min. 54 Khedira a oprit un contraatac periculos al francezilor cu preţul unui cartonaş galben.

Min. 60 Lovitura de cap a lui Varane e reţinută de Neuer.

Min. 82 Ocazie uriaşă a Germaniei. Şutul lui Schurrle, intrat pe teren în locul lui Klose, a fost respins cu piciorul de Lloris.

Min. 88 Încă o oportunitate irosită de Schurrle, care a tras într-un adversar din poziţie ideală.

Min. 90 Franţa a avut ocazia egalării la şutul violent al lui Benzema, respins cu un reflex senzaţional de Neuer.