VIDEO Benfica – Sevilla 0-0 (2-4 după penalty-uri): Béla Guttmann nu i-a iertat nici acum. Tragedie portugheză la Torino

0
Beto a plâns de bucurie, deoarece paradele sale au fost decisive, iar Sevilla a luat Liga Europa

Lusitanii au jucat mult mai bine, au dominat, au avut cele mai mari ocazii, dar au bifat a 8-a finală europeană pierdută, după ce fostul lor antrenor din anii '60 i-a blestemat.

Finala Benfica - Sevilla se poate rezuma printr-o glumă amară: nici Eusebiu n-a reuşit să-l convingă pe Guttmann să-i ierte pe cei de la Benfica. „Perla din Mozambic“, cel mai mare fotbalist din istoria clubului portughez, a decedat la începutul anului, mai precis la 5 ianuarie. Guttmann a plecat în ceruri de mai mult timp, la 28 august 1981.

„Adevărul“ a prezentat finala Ligii Europa din acest an, amintind de blestemul pe care fostul antrenor al Benficăi l-a pus asupra formaţiei cu care a cucerit Cupa Campionilor Europeni, de două ori, în anii '60. De atunci însă, „vulturii“ au pierdut toate finalele europene pe care le-au disputat! Adică exact aşa cum le-a dorit Guttmann! Şi, după ce s-a întâmplat, miercuri seara, la Torino, se pare că nici măcar Eusebiu n-a reuşit să-l convingă pe Guttmann să-şi ierte fosta echipă.

Un alt nume de coşmar: Beto

După o primă repriză slabă, fără mari ocazii, partea secundă a început furtunos. Benfica a dominat, a avut cele mai mari ocazii, dar şi un penalty neacordat de arbitrul Felix Brych. Pe măsura trecerii minutelor, cu siguranţă, fanii portughezilor s-au gândit din ce în ce mai mult la un singur nume: Guttmann.

Iar după executarea loviturilor de departajare, un alt nume de coşmar s-a aşezat lângă cel al fostului antrenor: Beto! Paradoxal, tocmai un portughez i-a „jumulit“ pe „vulturi“. Fostul portar al CFR-ului a parat două lovituri de la 11 metri, Sevilla a transformat tot şi a cucerit al patrulea trofeu european din istoria clubului.

Povestea tragică a Benficăi continuă! Formaţia din Lisabona a ajuns la a 8-a finală europeană pierdută dintre care două au venit în ultimele două sezoane, ambele în Liga Europa. Oare când îşi va ierta Guttmann fosta echipă?

VEZI LOVITURILE DE DEPARTAJARE

----------------------------------------

Rakitici

Penalty Sevilla: a marcat Gameiro. Benfica - Sevilla 2-4. Sevilla a cucerit Liga Europa!

Penalty Benfica: a marcat Luizao. Benfica - Sevilla 2-3

Penalty Sevilla: a marcat Coke. Benfica - Sevilla 1-3

Penalty Benfica: a ratat Rodrigo. Beto a scos ambele penalty-uri! Benfica - Sevilla 1-2

Penalty Sevilla: a marcat M'Bia. Benfica - Sevilla 1-2

Penalty Benfica: a ratat Cardozo. Benfica - Sevilla 1-1

Penalty Sevilla: a marcat Bacca. Benfica - Sevilla 1-1

Penalty Benfica: a marcat Lima. Benfica - Sevilla 1-0

Minutul 120+3 - Final de meci. Sevilla a terminat partida în zece oameni, Bacca ieşind accidentat (120+2). Câştigătoarea Ligii Europa, ediţia 2013-2014, se va decide la penalty-uri.

Minutul 119 - Ultima schimbare la Benfica: a ieşit Gaitan şi a intrat Cavaleiro.

Minutul 110 - Ultima schimbare la Sevilla: a ieşit Vitolo, accidentat, şi a intrat Figueiras.

Minutul 106 - A început repriza a doua a prelungirilor. Dacă scorul rămâne egal după ultimele 15 minute, atunci vom avea penalty-uri.

Minutul 105 - Pauză.

Minutul 104 - Marko Marin, introdus pe teren în minutul 78, a fost schimbat cu Gameiro la Sevilla. Neamţul a fost invizibil, cât a stat pe teren.

Minutul 101 - Ocazie monumentală pentru Sevilla: Bacca a scăpat pe contraatac, dar singur cu Oblak, a tras pe lângă poartă.

Minutul 99 - Schimbare la Benfica: a ieşit Siquiera şi a intrat Cardozo.

Minutul 91 - A început prima repriză a prelungirilor.

Minutul 90+2 - Finalul timpului regulamentar. Vom avea două reprize de prelungiri. Benfica a avut ocaziile mai mari până acum, însă portughezii par a fi urmăriţi de ghinion.

Minutul 85 - Două ocazii mari pentru Benfica: mai întâi, Beto a respins în corner şutul lui Gaitan, pentru ca apoi Garay să treacă pe lângă gol cu o lovitură de cap.

Minutul 78 - Schimbare la Sevilla: a ieşit Reyes şi a intrat Marko Marin.

Minutul 55 - Moreno l-a faultat clar pe Lima în careu, însă arbitrul n-a acordat penalty pentru Benfica!

Minutul 53 - Sevilla a fost la un pas de 1-0: Rakitici l-a servit pe Reyes, care a tras puţin pe lângă poartă.

Minutul 48 - Bombardament la poarta Sevillei: Benfica a ratat trei ocazii în câteva secunde! La cea mai mare dintre ele, Pareja a respins de pe linia porţii la şutul lui Lima.

Minutul 46 - A început repriza a doua.

Minutul 45+2 - Pauză. Iată cifrele reprizei

Stats

Minutul 45+1 - Cea mai mare ocazie din prima repriză: fostul portar al CFR-ului, Beto, a avut o intervenţie fabuloasă în faţa lui Pereira, iar Benfica a trecut pe lângă deschiderea scorului.

Minutul 39 - Ocazie mare pentru Sevilla: Bacca a cerut penalty, dar arbitrul n-a acordat nimic. Pe contraaatac, Benfica a avut şi ea o şansă bună de a înscrie.

Minutul 37 - Primul şut pe spaţiul porţii pentru Sevilla: Moreno a ţintit colţul lung, dar portarul a reţinut fără probleme.

Minutul 24: Schimbare la Benfica: Oscar Cardozo a intrat în locul lui Sulejmani, care s-a accidentat

Minutul 14: Garay (Benfica) a fost foarte aproape de a profita de o ezitare a lui Beto.

Minutul 12: Încă un fundaş al Sevillei a luat cartonaş: Alberto Moreno.

Minutul 11: Primul galben al meciului: Fazio de la Sevilla.

La meci asistă şi Raul Rusescu. Fostul jucător al Stelei este atacantul Sevillei, dar a fost împrumutat în ultimele luni la Sporting Braga.

Minutul 9: Sevilla a scăpat pe contraatac, dar Bacca a fost suprins în ofsaid în momentul finalizării.

Minutul 1: A început meciul de la Torino.

Echipe de start

FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, A. Moreno - M'Bia, Carrico - Reyes, Rakitici, Vitolo - Bacca

Benfica: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siquiera - Ruben Amorim, Andre Gomes, Gaitan - Sulejmani, Rodrigo, Lima

Sevilla se poate mândri că a câştigat trei din cele patru finale europene pe care le-a disputat, de-a lungul istoriei clubului:

2005-2006: Cupa UEFA

2006-2007: Liga Europa

2006: Supercupa Europei

Doar în 2007, cei de la Sevilla au fost învinşi în finala Supercupei Europei.

De partea cealaltă, Benfica are două Cupe ale Campionilor Europeni în palmares (1960-1961 şi 1961-1962), dar şi şapte finale continentale în care a fost învinsă:

1963: 1-2 cu AC Milan (Cupa Campionilor)

1965: 0-1 cu Inter Milano (Cupa Campionilor)

1968: 1-4 (d.prel.) cu Manchester United (Cupa Campionilor)

1983: 1-2 cu Anderlecht (Cupa UEFA)

1988: 5-6 (d.pen.) cu PSV (Cupa Campionilor)

1990: 0-1 cu AC Milan (Cupa Campionilor)

2013: 1-2 cu Chelsea (Europa League)

De aceea, se vorbeşte despre blestemul Béla Guttmann, despre care „Adevărul“ a scris pe larg, aici.

Rămâne de văzut dacă acest blestem se va sparge sau se va prelungi, după partida din această seară.

Beto: "România m-a ajutat să ajung aici"