Baia Mare-Viborg 32-22. Victorie superbă a HCM-ului, care se califică în premieră în sferturile Ligii Campionilor

0

HCM Baia Mare s-a distrat cu Viborg în ultimul meci din grupa a doua principală a Ligii Campionilor, pe care l-a câştigat la zece goluri diferenţă, scor 32-22. Graţie acestui succes, campioana României s-a calificat în premieră în sferturile competiţiei, unde va avea un adversar accesibil.

HCM Baia Mare a avut o evoluţie strălucitoare în ultimul joc din grupele principale, acasă, cu Viborg. Încurajate din tribune de 2.500 de spectatori, jucătoarele lui Tiselj au controlat de la un capăt la celălalt meciul şi au înscris aproape la fiecare fază ofensivă. Ajutată de o Paula Ungureanu în zi de graţie, HCM-ul a învins cu 32-22, o diferenţă confortabilă, care îi permite să meargă în sferturile Ligii Campionilor.

Ajunsă între cele mai bune opt echipe ale Europei, campioana României se va duela în faza următoare cu Dinamo Volgograd, care a terminat pe locul doi în grupa cealaltă. Ce-i drept, Baia Mare a fost ajutată şi de Gyor, care a învins cu 27-20 pe terenul lui Metz, rezultat care face ca echipa noastră să termine grupa pe locul 3 şi să evite pe Buducnost în sferturi.

6. Savehof 10 1 1 8 227:293 3

Min. 60 Baia Mare câştigă la zece goluri diferenţă, scor 32-22 şi se califică în sferturile Ligii Campionilor

Min. 58 Nechita finalizează perfect un contraatac, 31-21.

Min. 55 Davidenko trage năprasnic de pe picioare şi reface diferenţa de zece goluri, 30-20.

Min. 53 Viborg înscrie două goluri consecutiv, 28-19, dar Makeeva pătrunde şi marchează cu podeaua. Imediat după, oaspetele înscriu golul 20.

Min. 48 Danezele pierd atacul, iar Ada Nechita înscrie de la jumătatea terenului în poarta goală, deoarece Viborg scosese portarul pe faza ofensivă. Imediat, HCM-ul a mai înscris o dată şi a făcut 11 goluri diferenţă, 28-17.

Min. 46 Paula Ungureanu îşi face datoria în poartă, Makeeva înscrie două goluri consecutiv de pe pivot, 26-17.

Min. 44 Herrem mai înscrie o dată de pe extremă, la fel o face şi Skov de la Viborg, 24-17.

Min. 41 Herrem punctează cu o boltă superbă, scorul devine 23-16.

Min. 39 Baia Mare înscrie în inferioritate prin Abbingh, Viborg puncteză şi ea, 22-15.

Min. 37 Ardean Elisei punctează cu aruncare de pe 9 metri, danezele înscriu şi ele apoi, 21-14.

Min. 35 Makeeva marchează pentru 20-13 şi scoate şi o eliminare.

Min. 33 Danezele înscriu în inferioritate, 18-13, dar Baia Mare face 19-13 prin Abbingh, în urma unui contraatac şcoală.

Min. 32 Abbingh înscrie de la 7 metri, Baia Mare are 2 minute de superioritate, 18-12.

Min. 31 Baia Mare iroseşte primul atac al reprizei secunde, iar Viborg marchează, 17-12.

Min. 30 Baia Mare înscrie în inferioritate, prin Do Nascimento, danezele marchează şi ele şi stabilesc scorul pauzei, 17-11 pentru HCM.

Min. 28 Luciana Marin mai marchează o dată, scorul devine 16-10.

Min. 27 Davidenko înscrie şi ea, diferenţa urcă la cinci goluri.

Min. 26 Luciana Marin marchează de pe picioare, dar danezele reduc rapid din handicap, 14-10.

Min. 23 Ardean Elisei marchează două goluri consecutiv şi scorul devine 13-9.

Min. 20 Ardean Elisei înscrie de pe extremă, danezele se ţin scai de românce, dar Herrem menţine diferenţa de două goluri, 11-9.

Min. 19 HCM-ul ratează atacul, Viborg marchează de două ori consecutiv şi diferenţa se reduce la un gol, 9-8.

Min. 18 Do Nascimento înscrie din nou de pe extremă şi ajunge la cota 4, 9-6 pentru HCM.

Min. 16 Time-out-ul le-a trezit pe daneze, care au marcat trei goluri consecutiv, în vreme ce Baia Mare a ratat două atacuri. 8-6 pentru HCM

Min. 15 Abbingh duce scorul la 8-3, cu un trasor de la peste 9 metri, moment în care antrenorul lui Viborg cere time-out.

Min. 14 Lobach înscrie de pe pivot, în vreme ce Paula Ungureanu face din nou un meci mare în poarta HCM-ului. Scorul devine 7-3

Min. 12 Makeeva duce scorul la 6-2.

Min. 10 Danezele reduc din diferenţă, 5-2.

Min. 9 Do Nascimento marchează de pe extremă al treilea ei gol în această seară, 5-1 pentru gazde.

Min. 7 Buceschi se înalţă peste apărarea adversă şi trimite în vinclu, 4-1 pentru Baia Mare.

Min. 6 Abbingh transformă o nouă lovitură de la 7 metri, 3-1 pentru HCM.

Min. 4 Do Nascimento ratează o lovitură de la 7 metri, Baia Mare iroseşte şansa să ia avantaj de 3 goluri. Imediat după, Viborg marchează primul ei gol şi scorul devine 2-1.

Min. 3 Do Nascimento a făcut dubla, Baia Mare conduce cu 2-0.

Min. 1 A început meciul, danezele au avut lovitura de start, dar au irosit atacul. În schimb, Baia Mare a marcat prin Do Nascimento, de la 7 metri.

HCM Baia Mare joacă în această seară, în faţa a peste 2.000 de spectatori, un meci capital cu campioana Danemarcei, Viborg. Campioana României se află în faţa cele mai mari performanţe din istoria clubului, calificarea în premieră în sferturile Ligii Campionilor, performanţă pe care o va atinge dacă o va bate pe Viborg. Dacă va obţine cele două puncte în meciul contra formaţie daneze, HCM-ul e sigură că va termina grupa în primele patru, ceea ce este echivalent cu o calificare în sferturi. Totuşi, Baia Mare poate spera să termine chiar pe locul 3, situaţie care ar fi de dorit, deoarece, astfel, ar evita o confruntare cu Buducnost în sferturi.

Aflată în acest moment pe locul 5 în grupă, HCM-ul are nevoie, pe lângă un succes cu Viborg, şi de un rezultat favorabil în meciul Metz-Gyor. Concret, campioana Europei nu trebuie să piardă jocul din Franţa, iar dacă această condiţie se va îndeplini, atunci Baia Mare va termina grupa pe locul 3. Miza locului 3 este un adversar mai accesibil în sferturi, mai precis, o confruntare cel mai probabil cu Dinamo Volgograd, formaţie clasată pe locul 2 în cealaltă grupă principală. În caz contrar, HCM-ul se va duela cu Buducnost Podgorica, vicecampioana Europei, care nu are nicio înfrângere în faza a doua a grupelor.