LIVETEXT / VOLEI (Liga Campionilor): Fenerbahce - Metal Galaţi 3:0 (25-15, 27-25, 25-20)

0

Învinsă la zero în meciul tur din Play-Off-ul Ligii Campionilor la volei, în urmă cu o săptămână, la Buzău, echipa feminină de volei CSU Metal Galaţi a pierdut la aceeaşi diferenţă de scor returul cu Fenerbahce Istanbul: 0:3 (-15, -25, -20). Formaţia din oraşul dunărean a părăsit competiţia.

Fener s-a impus şi în setul 3 (25-20) şi a câştigat şi a doua partidă cu 3:0.

Alajbeg trimite afară şi Fener s-a desprins: 22-19. Probabil, decisiv.

Daiana forţează serviciul şi trimite din nou direct în fileu... Fener - Metal 19-17.

Un alt atac al Gamovei din linia a doua şi un nou punct pentru Fener: 16-16. Greu de oprit Gamova chiar şi atunci când nu atacă de lângă fileu!

La al doilea timp tehnic de odihnă din acest set Metal conduce cu 16-15.

Din nou egalitate (14-14). Fener alternează atacurile. Când de pe flancuri, când din linia a doua.

Metal rămâne în avantaj (14-13), însă nu reuşeşte să se desprindă la două puncte.

Egalitate la 10. Serveşte Tocko. Turcoaicele greşes şi punct: 11-10 pentru Metal.

Din nou Metal are probleme în a bloca atacurile lui Fener... Turcoaicele conduc cu 10-9.

Fener conduce cu 8-7 la primul timp tehnic de odihnă din acest set.

Campioanele României au comis mai multe erori neforţate decât adversarele lor: 17-11. De asemenea, Fener este în avantaj la punctele direct din serviciu: 5-1.

Metal conduce cu 6-3 şi Fener cere timp de odihnă.

Setul 3. Din nou debutul de set este sub semnul echilibrului. Metal conduce cu 5-3.

Şi Fener câştigă al doilea set: 27-25.

Daiana Mureşan serveşte în fileu...

Turcoiacele irosesc şi ele o primă ocazie de a pune capăt setului.

Metal are minge de set: 24-23! Pe care o ratează...

Nneka şi Daiana au reuşit să o blocheze pe Gamova, care a atacat din linia a doua: 23-23.

Final palpitant de set. Fener are 22-21 şi Terzici a cerut timp de odihnă.

Campioana României a revenit de la 18-20 şi conduce cu 21-20!

Metal se menţine la conducere, însă nu reuşeşte să se desprindă: 18-17.

La al doilea timp tehnic de odihnă Fener are un uşor avantaj (16-15)

Se confirmă din nou faptul că Metal începe mai greu meciurile. Egalitate la 14.

Terzici a cerut time-out în încercarea de a întrerupe seria serviciilor câştigătoare ale rusoaicei.

Gamova a revenit la serviciu şi Fener a revenit în avantaj: 14-13. Extraordinară această jucătoare! Face cât jumătate de echipă.

Metal rămâne în avantaj pentru o minge: 12-11, 12-12.

Mingea cu numărul 20 din acest set a prilejuit opt treceri peste fileu! Metal a egalat la 10. Iar acum conduce pentru prima oară în acest meci: 11-10!

La primul timp tehnic de odihnă Fener conduce cu 8-6.

Prin setul câştigat Fener e calificată matematic în Top 6. Acum lupta se dă pentru victoria de onoare.

Egalitate la 5. Apoi la 6. Metal stă mai bine pe teren în acest set.

Fener s-a distanţat: 4-1

Gamova a trecut la serviciu... PERICOL!

Setul 2. Primul serviciu este efectuat de Sabina Miclea. Fener câştigă punctul (1-0)

Fenerbahce a câştigat (25-15) primul set în 20 de minute...

Este 21-12 şi la acest scor se poate spune că Fener a câştigat primul set...

La al doilea timp tehnic de odihnă Fenerbahce conduce cu şase puncte: 16-10.

Disputa s-a echilibrat. Cu Trică pe teren echipa noastră stă mai bine la preluare. Fener - Metal 13-10

Campioana României a revenit şi diferenţa este minimă (9-8 pentru Fener). Turcoaicele cer timp de odihnă.

La Metal a intrat Alexandra Trică. Şi la primul timp tehnic de odihnă diferenţa dintre Fener şi Metal este mai mică: 8-4.

Fenerbahce atacă cu dezinvoltură. Metal Galaţi are probleme la blocaj. Este 7-1 şi şase puncte au fost făcute pe repunerile în joc ale Ekaterinei Gamova!

Serviciile lui Gamova le pun în dificultate pe jucătoarele lui Zoran Terzici, care a cerut time-out.

Setul 1. La turcoiace evoluează Ekaterina Gamova (2,02 metri), care se află acum la serviciu.

Metal Galaţi va începe meciul cu Sabina Miclea - Nneka Onyejekwe, Daiana Mureşan, Olga Tocko, Mira Golubovici şi Jelena Alajbeg. Libero este Simona Cebici.

Campioana României abordează disputa cu singura echipă ce a câştigat toate meciurile pe care le-a disputat în această ediţie a Ligii Campionilor fără prea multe şanse de reuşită. Conştiente că nu se mai pot califica, mai cu seamă că în capitala Turciei vor evolua şi în faţa unui public ostil, Olga Tocko şi colegele ei speră să ofere măcar un spectacol frumos.

Fără coordonatoarea Milena Sadurek, care a plecat în Polonia, Metal Galaţi se bizuie în această seară pe  Olga Tocko, Sabina Miclea, Daiana Mureşan, Nneka Onyejekwe, Alexandra Trică, Suzana Cebici, Jelena Alajbeg, Mira Golubovici, Sonja Borovinşek, Mihaela Stângă, Ana Maria Berdilă şi Claudia Olariu.