Simona Halep pierde finala Australian Open după încă un meci epuizant! Capul sus, Simona! Suntem mândri de tine!

0
Simona Halep FOTO Guliver / Getty Images / Scott Barbour

Simona Halep a fost învinsă de Caroline Wozniacki în finala Australian Open, după un meci memorabil, tranşat din păcate de jucătoarea daneză. A fost 7-6, 3-6, 6-4 pentru Caroline, care câştigă primul Grand Slam al carierei şi trece de mâine pe locul unu WTA.

Nici a treia oară n-a fost cu noroc pentru Simona Halep! Românca a pierdut a treia finală de Grand Slam a carierei, fiind învinsă în ultimul act de la Australian Open de Caroline Wozniacki, 7-6, 3-6, 6-4 în favoarea danezei.

A fost a treia partidă epuizantă pentru Simona Halep de la Australian Open, românca acuzând probleme medicale în setul al doilea. Chiar şi aşa, Halep s-a luptat până în ultima clipă, a condus cu 4-3 în setul decisiv, dar a pierdut trei jocuri la rând şi a cedat.

Meicul a început mai bine pentru Wozniacki. Ea a avut 5-2 în primul set, însă s-a impus abia în tie-break. În partea a doua, Simona a ieşit câştigătoare, deşi piciorul stâng a dat semne de slăbiciune.

Setul decisiv a fost la fel de intens: 3-1 Wozniacki, 4-3 Halep, 6-4 Wozniacki!

Wozniacki câştigă primul Grand Slam al carierei, tot la a treia încercare, şi îi ia mâine locul Simonei în vârful topului mondial. Halep rămâne însă cu un turneu fantastic în palmares, turneu care a dovedit lumii întregi că este una dintre marile jucătoare ale sportului-alb.

Citeşte şi:

Tatăl lui Halep explică: „Wozniacki a fost norocoasă!“. Dezvăluiri despre problemele cu care s-a confruntat Simona

Halep şi Wozniacki au câştigat respectul tuturor

VIDEO Ce a făcut Darren Cahill la vestiar, după finala pierdută de Halep

Halep, calvar prelungit: „Simona a plâns nopţi întregi!“. Dezvăluiri emoţionante făcute de Darren Cahill

VIDEO Reacţii de pe Twitter după un meci fantastic şi un discurs emoţionant al Simonei Halep

ANALIZĂ Halep, detronată de pe locul 1 mondial: De ce Simona are şanse excelente de a redeveni repede lider WTA

Fii puternică, Simona: Halep rămâne în grupul nefericit al românilor învinşi în finalele de Grand Slam. Avem lista completă

Finala Australian Open. Ultima minge de meci

------------------------------------------

Setul III, 6-4 Wozniacki!

5-4 Wozniacki, daneza revine în avantaj. Simona va servi sub presiune.

4-4: Break Wozniacki! Finală epuizantă şi dramatică, deja se joacă de 2 ore şi 40 de minute.

4-3 Halep: break! Al treilea joc la rând al SImonei, care se apropie la două gameuri de câştigarea trofeului! E rândul lui Wozniacki să ceară intervenţia doctorului.

3-3! Egalează Simona!

3-2 Wozniaki, Simona revine, al patrulea break la rând

3-1 Wozniacki: break la zero.

2-1 Wozniacki: Simona reuşeşte rebreakul după un joc intens, românca a fructificat abia a şasea minge de break.

2-0 Wozniacki: BREAK!

1-0 Wozniacki, daneza revine de la 0-30 şi preia conducerea.

Setul al treilea se va relua după o pauză de 10 minute, din cauza temperaturii ridicate de la Melbourne.

Setul II, 6-3 pentru Halep

6-3 Halep: Simona încheie setul după un joc în care a salvat trei mingi de break şi a fructificat a treia minge de set. Românca cere pauză de vestiar, are dureri la picorul stâng.

5-3 Halep: Break. Halep serveşte pentru set, dar are probleme medicale. Publicul o încurajează: Simona!, Simona!

4-3 Halep, Simona revine la conducere.

3-3 în setul al doilea.

3-2 Halep, cu două jocuri pe serviciu. Simona cere intervenţia fizioterapeutului.

2-1 Halep, care câştigă un joc extrem de disputat, de 11 minute: Wozniacki a avut 4 mingi de break!

1-1 Wozniacki egalează, joc la zero pe serviciu.

1-0 Halep, care începe cu un joc bun la serviciu.

Probleme medicale pentru Halep

Setul I, 7-6 pentru Wozniacki

Daneza câştigă tie-breakul cu 7-2 şi se impune în primul set. A fost o luptă aprigă, de 52 de minute. Wozniacki a început mai bine meciul, a condus cu 3-0 şi 5-2, apoi SImona a revenit, a egalat la 5, dar  daneza a avut nervii mai tari în tie-break.

6-6! Vom avea tie-break!

6-5 Wozniacki, game alb şi pentru daneză. Simona va servi pentru a trimite setul în tie-break.

5-5! Halep egalează cu un joc alb la serviciu în care a reuşit şi doi aşi. Setul intră „în prelungiri“.

Suporter in tribună la meciul dintre Simona Halep şi daneza Caroline Wozniacki de la Australian Open 2018 FOTO Guliver / Getty Images / Scott Barbour

FOTO Guliver / Getty Images / Scott Barbour

5-4 Wozniacki. Break Simona! Halep câştigă pe serviciul danezei la 30 şi rămâne în set.

5-3 Wozniacki. Game Simona, daneza va servi acum pentru câştigarea primului set.

5-2 Wozniacki. Simona nu rueşeşte să „ameninţe“ seviciul danezei, nu şi-a creat încă nicio minge de break.

4-2 pentru Wozniacki, Simona mai reuşeşte un game la zero pe serviciu, dar marea provocare este să recupereze breakul.

4-1 Wozniacki, joc la 15 pentru daneză, care menţine distanţa de trei jocuri şi pare mai bine „intrată“ în ritmul finalei.

3-1 Wozniacki. Game alb pentru Simona la serviciu.

3-0 Wozniacki. Locul doi mondial începe mai bine finala şi controlează schimburile de mingi. Simona a început slab şi sfertul cu Pliskova, să sperăm că scenariul se va repeta.

2-0 Woznacki: break!

1-0 Wozniacki, joc la 15 pentru daneză, care a servit foarte bine.

Simona Halep şi daneza Caroline Wozniacki la Australian Open 2018 FOTO EPA-EFE

FOTO EPA-EFE / Julian Smith

UPDATE. Jucătoarele sunt la încălzire, meciul va începe în câteva minute.

Simona Halep şi Caroline Wozniacki joacă în această dimineaţă, de la ora 10.30, în final Australian Open. Ce-ar fi de spus înaintea acestei partide:

- câştigarea titlului de Grand Slam ar fi o premieră pentru oricare dintre cele două jucătoare. Şi Simona Halep, şi Caroline Wozniacki, au câte două finale de turneu major pierdute: românca a cedat de două ori în ultimul act la Raland Garros, Wozniacki a pierdut tot de două ori, dar la US Open.

- cine câştigă trofeul în această dimineaţă păstrează (Simona Halep) sau recuperează (Caroline Wozniacki) locul unu WTA. Dacă românca se impune, ea va avea un avantaj consistent în ierarhia WTA, de aproape 1200 de puncte, faţă de Wozniacki. Dacă daneza triumfă, ea va trece în faţă cu doar 250 de puncte.

- premiul pus în joc: 4 milioane de dolari australieni pentru învingătoare, jumătate pentru învinsă. Patru milioane de dolari australieni înseamnă aproximativ 3,25 de milioane de dolari americani.

- este pentru prima dată, din 2015 încoace, când o finală de Grand Slam se joacă între locul unu şi locul doi mondial. În urmă cu trei ani, tot la Melbourne, Serena Williams şi Maria Şarapova jucau în ultimul act, cu americanca învingătoare.

- tot la Australian Open, dar în 2012, s-a întâmplat ultima oară ca rezultatul finalei să decidă şi locul unu WTA: Victoria Azarenka a învins-o atunci tot pe Şarapova şi s-a instalat pe primul loc.

- pe de altă parte, la Australian Open din 1980 încoace nu a mai avut loc o finală între două tenismene care n-au niciun Grand Slam în palmares. Hana Mandilkova, din Cehia, a trecut atunci de Wendy Turnbull din Australia, scor 6-0, 7-5

- România n-a mai câştigat un Grand Slam la simplu din 1978: Virginia Ruzici, managerul Simonei Halep, se impunea atunci la French Open.

- meciul dintre Halep şi Wozniacki va fi urmărit chiar şi de marele Roger Federer.