VIDEO Simona Halep e în semifinale la Australian Open! Victorie de senzaţie în faţa Karolinei Pliskova VIDEO

0

Halep a învins-o pe Karolina Pliskova în sferturile de finală ale Australian Open, scor 6-3, 6-2. Românca va juca în semifinale cu nemţoaica Angelique Kerber.

Simona Halep este în semifinale la Australian Open! Pentru prima dată în cariera ei, românca a pătruns în careul de aşi de la Melbourne, după o prestaţie entuziasmantă şi o victorie solidă cu sportiva cehă Karolina Pliskova, scor 6-3, 6-2.

Simona a pierdut primele trei jocuri ale partidei, dar după ce a intrat în ritm, Halep a câştigat nouă jocuri la rând şi a dus scorul la 6-3, 3-0! Ea a concluzionat partida la 6-3, 6-2 şi se pregăteşte o confruntare infernală în semifinale cu Angelique Kerber care a desfiinţat-o pe Madison Keys în sferturi, scor 6-1, 6-2 în 52 de minute!

În cealaltă semifinală se vor întâlni Caroline Wozniacki şi Elise Mertens. Ambele semifinale se vor juca mâine. (Vezi aici ora de disputare a meciurilor).

Simona Halep este prima jucătoare din România care ajunge vreodată în semifinale la Australian Open. Contra Pliskovei, ea a obţinut a şasea victorie din cele şapte confruntări, şi a încheiat meciul rapid, în o oră şi 13 minute.

Citeşte şi:

Halep, desconsiderată la Australian Open: Cum sunt cotate cele patru jucătoare rămase în competiţie

Halep a pus berea la rece: „Va fi plictiseală până la meciul cu Kerber“. Simona şi-a dezvăluit programul până joi

Tatăl lui Halep e convins: „Simona va câştiga Australian Open!“. Ce a discutat cu fiica ei şi ce îl îngrijorează

Halep, favorită în meciul cu Kerber: Argumentul care spune că Simona are prima şansă în semifinala de joi

Halep a enervat-o rău pe Pliskova: Ce a spus cehoaica despre Simona la conferinţa de presă de după meci

FOTO Halep a postat o poză superbă după victorie: „Să vedem câte like-uri va aduna această fotografie!

Halep, avertizată de Ilie Năstase: Fostul jucător a explicat care va fi marea problemă a Simonei în meciul cu Kerber

Halep a speriat-o pe Kerber: „Ştiu că asta mă aşteaptă…“. Nemţoaica a analizat duelul cu Simona din semifinale

FOTO Atenţie mare! Cine este omul care poate influenţa decisiv partida din Simona Halep şi Angelique Kerber

Reacţii din presa internaţională: „Totul a început prost pentru Halep, dar apoi maşina s-a pus în mişcare“

CTP comentează victoria Simonei: „Nimic nu o mai sperie, poate să ajungă în finală“

Australian Open: de ce îşi merită locul cele patru jucătoare ajunse în semifinale

FOTO Darren Cahill, cel mai român dintre australieni. Antrenorul Simonei Halep, trup şi suflet alături de tricolor

Orice s-ar întâmpla, e cea mai bună. Ce a realizat Simona Halep azi prin victoria în faţa cehoaicei Karolina Pliskova

S-a stabilit programul de mâine: când are loc marele meci dintre Halep şi Kerber

VIDEO Prima reacţie a Simonei Halep: „După trei jocuri am dat un restart“. Românca va juca mâine în semifinale

Halep va juca în semifinale cu „taifunul“ Kerber. Jucătoarea din Germania n-a pierdut niciun meci în 2018

Simona Halep, în semifinale la Australian Open

SETUL II, 6-2 Halep

6-2: Break, set şi meci Halep!

5-2 Halep, care ajunge la un joc distanţă de câştigarea meciului.

4-1 Halep, care reface distanţa de trei jocuri şi se apropie de victorie.

3-1 Halep: Pliskova întereupe seria de nouă jocuri consecutive ale Simonei, salvând o minge de break.

3-0 Halep: românca domină categoric meciul, care merge acum într-o singură direcţie.

2-0 Halep: BREAK! Al optulea joc consecutiv pentru locul unu mondial.

1-0 Halep Simona îşi ţine serviciul, salvând două mingi de break.

Halep FOTO Iulian Anghel

SETUL I, 6-3 Halep

6-3 Halep: Break! Simona revine de la 0-3 cu şase jocuri la rând şi o domină pe Pliskova.

5-3 Halep, joc la 15! Simona e pe tot terenul, a câştigat 19 din ultimele 24 de mingi jucate

4-3 Halep: BREAK! Patru gameuri câştigate consecutiv de jucătoarea noastră, care trece pentru prima dată în avantaj

3-3: Joc la 0 pentru Halep!

3-2: Break! Simona revine uşor-uşor în meci, îşi ia breakul înapoi şi va servi pentru egalare.

3-1 Pliskova. Simona apare pe tabelă cu un joc complicat la serviciu, joc în care a comis trei duble greşeli.

3-0 Pliskova. Cehoaica îşi ţine serviciul la 30.

2-0 Pliskova: BREAK! Simona nu pare să fi intrat în ritmul meciului,a făcut două greşeli neforţate şi o dublă greşeală.

1-0 Pliskova, care îşi ţine serviciul după un joc complicat, cu două egalităţi.

halep pliskova foto iulian anghel

FOTO Iulian Anghel (Melbourne)

UPDATE Meciul de băieţi s-a terminat, partida dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova va începe în câteva minute. Cele două jucătoare sunt la încălzire. „Aş spune că Simona este favorită. Va trebui să servească bine, nu doar să returneze bine, dar cred că e greu ca Simona să piardă acest meci“, afirmă Mats Wilander la EuroSport.

UPDATE Partida dintre Hyeon Chung (Coreea de Sud) şi americanul Tennys Sandgren (SUA) de pe arena Rod Laver se prelungeşte, astfel că şi meciul Halep - Pliskova, programat de la ora 06.00, va începe mai târziu.  ......................................................................

Învingătoarea din meciul Halep - Pliskova va juca în semifinale cu Angelique Kerber. Aceasta a trecut la pas de Madison Keys, scor 6-1, 6-2, în prima partidă de pe arena principală.

Halep şi Pliskova s-au mai întânit de şase ori, Simona câştigând cinci dintre dispute. „Cred că pe această suprafaţă am o şansă foarte bună împotriva ei“, a spus sportiva de 25 de ani din Cehia.

La fel ca şi Halep, prin accederea în sferturi, Pliskova şi-a egalat cea mai bună performanţă la Melbourne.

Pentru Simona, va fi al zecelea sfert de finală la un Grand Slam. Până acum, a fost învinsă de cinci ori în această fază şi a trecut de petru ori mai departe. Cu un succes, Simna Halep ar echilibra balanţa şi ar accede în premieră în semifinale la Australian Open .

Sferturile Simonei Halep la Grand Slamuri
Australian Open: 2014 (eliminată de Dominika Cibulkova), 2015 (eliminată de Ekaterina Makarova)
French Open: 2014 (a învins-o pe Svetlana Kuzneţova), 2017 (a învins-o pe Elina Svitolina)
Wimbledon:  2014 (a învins-o pe Sabine Lisicki), 2016 (eliminată de Angelique Kerber), 2017 (eliminată de Johanna Konta)
US Open: 2015 (a învins-o pe Victoria Azarenka), 2016 (eliminată de Serena Williams)