Comentariul LIVE TEXT al meciului 3 din semifinala Fed Cup, Franţa - România| Simona Halep trece de Caroline Garcia după un meci de aproape trei ore

0
Fed Cup Franţa România partida dintre Kristina Mladenovici şi Simona Halep FOTO EPA/EFE / Christophe Petit Tesson

România şi Franţa sunt la egalitate, scor 1-1, după prima zi a semifinalei Fed Cup, meci care se se joacă la Rouen.

Sâmbătă, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, favoritele impunându-se în minimum de seturi, În meciul de deschidere Halep a trecut de Kristina Mladenovici, 6-3, 6-1, în timp ce Franţa a egalat prin victoria Caroline Garcia în faţa Mihaelei Buzărnescu, 6-3, 6-3.

Ora 17:05 Game, set şi punct pentru România 4-6
Simona nu a tremurat când a servit pentru meci şi a închis partida la prima oportuitate

Ora 16:59 Break Halep 4-5
Două duble greşeli ale Carolinei, primele din acest meci, trimit game-ul în contul Simonei.

Ora 16:55 Game Halep 4-4
Simona a fost condusă cu 30-0, dar a reuşit să întoarcă soarta game-ului şi cu ajutprul a 3 lovituri direct câştigătoare absolut magnifice

Ora 16:47 Game Garcia 4-3
Game fără emoţii mari şi pentru Caroline. Franţuzoaica câştigă la 30 pe propriul serviciu.

Ora 16:42 Game Halep 3-3
În sfârşit un game lejer câştigat de Simona pe propriul serviciu.

Ora 16:37 Game Garcia 3-2
Garcia este jucătoarea o idee mai bună în aceste momente. Îşi face serviciul şi trece iar în avantaj.

Ora 16:32 Game Halep 2-2
Festival de greşeli de ambele părţi. Simona revine de la 30-40 cu ajutorula trei greşeli neforşţate ale adversarei

Ora 16:27 Game Garcia 2-1
Caroline câştigă cu noroc ultimul punct şi trece iar la conducere.

Ora 16:21 Game Halep 1-1
Game imens câştigat de Simona, în ciuda a două duble greşeli. Caroline a avut multiple şanse de a face break-ul, dar în final balanţa s-a înclinat în favoarea jucătoarei noastre.

Ora 16:12 Game Garcia 1-0
Simona începe moale decisivul, Caroline îşi face fără emoţii serviciul

Ora 16:09 A început setul doi. Garcia va servi prima

SETUL 2

Ora 16:07  Game şi set Simona Halep 3-6
Simona a trecut prin momente grele, a fost condusă cu 30-0, dar a revenit excepţional şi a închis setul la a treia oportunitate

Ora 15:59  Break Halep 3-5
Game mare făcut de Simona. Jucătoarea din Constanţa a reuşit câteva puncte care au ridicat toţi spectatorii în picioare şi va servi pentru meci.

Ora 15:53 Game Halep 3-4
Simona reuşeşte în sfârşit să oprească elanul adversarei şi trece în avantaj după încă un game deloc simplu.

Ora 15:45 Game Garcia 3-3
Încă un game mai puţin reuşit al Simonei. Garcia egalează  după un game adjudecat la 15.

Ora 15:40 Break Garcia 2-3
Nivelul jocului a scăzut mult şi ambele jucătoare au început să comită eori neforţate. Din nefericire, Simona a făcut mai multe greşeli şi, după ce a avut minge de 4-1, pierde pe propriul serviciu.

Ora 15:36 Game Garcia 1-3
Game neinspirat făcut de Simona. Fostul număr 1 WTA i-a făcut mai multe cadouri adversarei sale şi aceasta punctează pentru prima oară în acest set

Ora 15:31 Game Halep 0-3
Continuă prestaţia execelentă a Simonei dîn acest set. Încă un game fără emoţii intră în contul jucătoarei noastre.

Ora 15:29  Break Halep 0-2
Simona face un game perfect, câştigă la zero pe serviciul adversarei.

Ora 15:25 Game Halep 0-1
Început solid de set pentru Simona, Halep face break-ul la 15

Ora 15:21 Începe setul 2 cu Halep la serviciu

Ambele jucătoare au luat pauză de vestiar

SETUL 1

Ora 15:17 Tiebreak-ul îi revine la mare luptă jucătoarei din Franţa, 8-6, după ce a fost nevoită să salveze o minge de set a Simonei

8-6 minibreak Garcia 7-6 punct Garcia - Halep alunecă şi cade. Nu s-a accidendat, dar a dat cu racheta de pământ, ,6-6 punct Garcia, 5-6 punct Halep, 5-5 punct Halep, 5-4, punct Garcia, 4-4 mini break Halep, 4-3 mini break Garcia, 3-3 punct Halep, 3-2 punct Garcia, 2-2 punct Garcia, 1-2 mini break Garcia, 0-2 punct Halep, 0-1 mini break Halep

Ora 15:07 Începe tiebreak-ul

Ora 15:06 Game Halep 6-6
Game foarte tensionat. Garcia a avut 30-0 şi 40-15, Simona a salvat ambele mingi de set şi a închis game-ul la a doua oportunitate.

Ora 14:58 Game Garcia 6-5
Caroline face un game foarte solid, reuşeşte un as şi încă două lovituri spectaculoase, ia conducerea şi este rândul Simonei să câştige următorul game pentru a rămâne în set

Ora 14:53  Break Garcia 5-5
Garcia nu renunţă la luptă şi, ajutată şi de o dublă greşeaă a Simonei, reuşeşte un rebreak-ul.

Ora 14:47  Break Halep 4-5
Game de mare luptă câştigat de românca. Simona va servi pentru câştigara primului set

Ora 14:40 Game Halep 4-4
Simona desăvârşeşte revenirea, câştigă game-ul la 15 şi egalează la 4. Românca are 16 puncte câştigate din ultimele 19

Ora 14:36 Break Halep 4-3
Simona e autoritară în aceste momente. Jucătoarea noastră a câştigat 12 din ultimele 14 puncte şi a topit avantajul adversarei sale

Ora 14:31 Game Halep 4-2
Simona se aproprie de adversara. Game câştigat lejer pe propriul serviciu, la 15

Ora 14:27 Break Halep 4-1
Garcia nu a putut menţine nivelul stelar din primele patru game-uri şi Simona face un break alb

Ora 14:25 Irina Begu o înlocuieşte pe Mihaela Buzărnescu în al doilea meci de simplu. Cum va arăta dublul României

Ora 14:24  Break Garcia 4-0
Simona trece prin momente grele. Garcia joacă foarte bine, îi intră absolut toate loviturile, reuşete al doilea break şi se distanţează la 4-0

Ora 14:21 Game Garcia 3-0
Fraţuzoica îşi consolideză break-ul şi îşi face serviciul  fără emoţii

Ora 14:17 Break Garcia 2-0
Simona începe cu stângul acest meci. A fost condusă cu 15-40, a recuperat cele două mingi de break, dar Garcia şi-a procurat imediat încă una şi nun a ratat oportunitatea de a se distanţa

Ora 14:11 Game Garcia 1-0
Ajutată de serviciul foarte bun, Garcia câştigă primul game la 30.

*Meciul de dublu: Garcia / Mladenovici – Begu / Niculescu

La cererea căpitanului de echipă, pot fi schimbate jucătoarele implicate în partidele de duminică, la simplu şi la dublu

Semifinala Franţa - România se joacă pe o suprafaţă de zgură instalată în Palatul Sporturilor Kindarena din Rouen, cu o capacitate de 4.976 locuri.

Am învins în singurul duel

Franţa şi România s-au mai întâlnit o singură dată în Cupa Fed, în 1976. Duelul disputat în Statele Unite ale Americii, în sală, a fost câştigat de „tricolore”, scor 3-0.

Brisbane (Australia, hard)
Australia – Belarus 3-2 (mai multe amănute aici)

*Finala Fed Cup e programată pentru 9-10 noiembrie. În caz de calificare, România va juca, din nou, în deplasare.